Trump ma problemy, Wall Street traci

Giełdy na Wall Street lekko straciły w środę w obliczu kolejnych problemów politycznych Donalda Trumpa oraz po opublikowaniu przebiegu ostatniego posiedzenia Fed. W centrum uwagi były też najnowsze wyniki kwartalne amerykańskich spółek.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,34 proc. i wyniósł 25.733,60 pkt.

S&P 500 stracił 0,04 proc. i wyniósł 2.861,82 pkt. We wtorek indeks S&P 500 w trakcie sesji wzrósł na nowe historyczne maksima, po raz pierwszy od stycznia.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,38 proc., do 7.889,10 pkt.

W środę minęły 3453 dni od początku obecnej hossy na Wall Street - to najdłuższy rynek byka w USA w historii amerykańskiej giełdy. Od marca 2009 r. indeks S&P 500 wzrósł o ok. 320 proc.

"Nastroje na rynkach finansowych po kryzysie były tak niskie, że wydawało się oczywiste, że czeka nas odbicie. Ale nie sądzę, żeby ktokolwiek przypuszczał, że będzie ono miało taką skalę" - powiedział Jeff Zipper, dyrektor zarządzający inwestycjami w U.S. Bank Private Wealth Management.

Najmocniej tracił w środę sektor telekomunikacyjny, a rosły spółki paliwowe, w ślad za ponad 2-proc. zwyżkami cen ropy naftowej.

Wyraźnie drożały walory Target. Sieć handlu detalicznego zaraportowała wyższy od oczekiwań zysk za II kw. i podwyższyła całoroczne prognozy.

Najmocniej do zwyżek na S&P 500 przyczyniły się akcje Apple (4,1 proc. stopy zwrotu z indeksu) i Microsoft (2,4 proc.).

Ponad 6 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych rosły akcje sieci wyposażenia mieszkań, Lowe's.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zamienią węgiel na biomasę. Transformacja energetyczna polskiej chemii

Qemetica, międzynarodowa grupa przemysłowa z polskim kapitałem, rozpoczęła realizację kluczowej inwestycji w ramach transformacji energetycznej swojego zakładu sodowego w Inowrocławiu. Spółka podpisała umowę na konwersję kotła węglowego na biomasę o wartości prawie 300 mln zł z konsorcjum Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe i Sumitomo SHI FW.

Trudniej będzie sprzedać auto? Są nowe przepisy

Weszło w życie unijne rozporządzenie dotyczące samochodów, które zostały wycofane z eksploatacji. Będziemy musieli udowodnić, że pojazd, który chcemy sprzedać lub przekazać jest sprawny.

Ponad 1,13 mln cudzoziemców pracuje w Polsce. Większość to Ukraińcy

Na koniec lutego 2026 r. w Polsce pracowało 1 132 400 cudzoziemców – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To o 7,1 proc. (75 tys. osób) więcej niż rok wcześniej i o 1,2 proc. (13,4 tys.) więcej niż na koniec stycznia 2026 r.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.