PKP Cargo: Rada nadzorcza nie zgodziła się na delegowanie członka zarządu na nieświadczenie pracy

fot: Tomasz Rzeczycki

Do przewiezieni będzie 785 tys. t węgla w ciągu roku

fot: Tomasz Rzeczycki

Rada nadzorcza PKP Cargo nie wyraziła zgody na wyznaczanie osoby z zarządu spółki, która zostałaby delegowana na nieświadczenie pracy - poinformował w piątek przewoźnik kolejowy.

Pod koniec maja zarząd PKP Cargo zdecydował o uruchomieniu programu skierowania do 30 proc. pracowników na tzw. nieświadczenie pracy od 1 czerwca br. na 12 miesięcy w związku z trudną sytuacją w spółce.

Spółka przekazała w piątek, że solidaryzując się z pracownikami zarząd zwrócił się pod koniec maja do rady nadzorczej o wyznaczenie osoby z zarządu, która będzie delegowana na nieświadczenie pracy. Jak dodano, zarząd wyraził także nadzieję, że podobny apel skierują związki zawodowe do swoich działaczy zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy.

Niestety rada nadzorcza nie wyraziła zgody na propozycję zarządu, uzasadniając swoją decyzję w piśmie z dnia 5 czerwca 2024 roku - decyzja byłaby niezgodna z przepisami prawa powszechnie obowiązującego - poinformowano.

Cytowany w komunikacie p.o. prezesa zarządu PKP Cargo Marcin Wojewódka podkreślił, że spółka konsekwentnie wdraża działania oszczędnościowe. Niestety, nowy zarząd stoi przed wyzwaniami braku wystarczającego zapotrzebowania na naszą pracę przewozową, wysokich stałych kosztów, przerostów zatrudnienia i nadmiaru taboru, który jest nieużywany. Nieświadczenie pracy to jedno z nielicznych narzędzi pozwalające pracodawcy na szybkie osiągniecie wymiernych oszczędności finansowych, bez zwalniania pracowników, czyli z utrzymaniem wszystkich potrzebnych miejsc pracy - dodał.

Jak podkreślono, celem tzw. nieświadczenie pracy jest realizacja programu naprawczego, który ma uratować i odbudować pozycję spółki. Przypomniano, że takie rozwiązanie stosowano już w przeszłości w firmie w latach 2008-2015, a jego główną zaletą jest utrzymanie istnienia miejsc pracy, przy jednoczesnym uzyskaniu istotnych oszczędności wpływających pozytywnie na możliwość dalszego prowadzenia działalności przez spółkę.

Wprowadzenie nieświadczenia pracy zostało przyjęte po przeprowadzeniu dialogu ze stroną społeczną - wszystkie 12 związków zawodowych, będących sygnatariuszami ZUZP (Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy), zostało zaproszonych do złożenia swoich propozycji w tym obszarze. Większość przekazanych propozycji, które zarząd otrzymał od strony społecznej w ramach kwestii wdrożenia nieświadczenia pracy, zostało uwzględnionych w uchwale podjętej przez zarząd - przekazała spółka.

W komunikacie dodano, że w związku z prowadzonymi działaniami naprawczymi, w połowie maja zarząd wypowiedział umowę dotyczącą gwarancji pracowniczych i socjalnych dla pracowników zatrudnionych przez zakłady PKP Cargo oraz dla pracowników zatrudnionych przez spółki Grupy PKP Cargo. Umowa ulegnie rozwiązaniu 17 sierpnia br.

Przypomniano, że zarząd spółki przekazał stronie społecznej propozycję rozwiązania zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników zatrudnionych przez zakłady PKP CARGO S.A. (ZUZP) oraz porozumienia ws. wzajemnych zobowiązań stron zakładowego układu zbiorowego pracy. Zgodnie z intencją zarządu rozwiązanie układu i porozumienia miałby nastąpić 31 grudnia 2024 r, a pracodawca czeka na ustosunkowanie się do propozycji do 10 czerwca br.

W 2012 r. według masy przewiezionych ładunków udział Grupy PKP Cargo wynosił 50,4 proc., a według pracy przewozowej 60,2 proc., podczas gdy w 2023 r. udział ten spadł do 33,1 proc. według masy i 33,9 proc. według pracy przewozowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala