Transport: przetarg na koncepcję Kolei Metropolitalnej

fot: Maciej Dorosiński

- W wysokorozwiniętych miastach i obszarach metropolitalnych podstawą transportu publicznego jest kolej – ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

fot: Maciej Dorosiński

Zakup nowych pociągów tradycyjnych i zwiększenie liczby połączeń na najbardziej popularnych trasach, a może budowa tras dla kolei typu monorail, albo po prostu… metra? To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi i rekomendacje zostaną zawarte w koncepcji Kolei Metropolitalnej. Właśnie został ogłoszony przetarg, którego celem jest wyłonienie firmy, mającej opracować ten dokument - poinformowały służby prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

- W wysokorozwiniętych miastach i obszarach metropolitalnych podstawą transportu publicznego jest kolej – ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Niestety w ostatnich 30. latach obserwowany jest spadek znaczenia tego środka transportu w naszym regionie. Chcemy je odbudować, ponieważ transport szynowy może być zbawienny dla dróg, zatłoczonych dzisiaj przez samochody osobowe. Każdy z nas wie, że nawet drobna kolizja w godzinach szczytu może skutecznie sparaliżować ruch pomiędzy kilkoma miastami Metropolii – dodaje.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w środę, 13 czerwca, ogłosiła postępowanie przetargowe, którego celem będzie wybór firmy, mającej opracować koncepcję Kolei Metropolitalnej. Jego opracowanie – zgodnie z przedstawionym harmonogramem – powinno zająć 19 tygodni, a zatem jego założenia powinniśmy poznać na początku grudnia. 

- Koncepcja odpowie nam na najważniejsze pytania dotyczące organizacji transportu szynowego na terenie Metropolii – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, który w zarządzie zajmuje się sprawami związanymi m.in. z transportem.

- Zawarte w nim zostaną analizy dotyczące potoków pasażerów; tego czy, a jeśli tak, to w jakiej formule rozbudowywać trasy kolejowe na terenie Metropolii, by transport szynowy mógł realnie konkurować z samochodami – wyjaśnia. 

 Chodzi o to, by znaleźć odpowiedź na pytania, czy myśląc o kolei powinniśmy stawiać na zakup nowych pociągów, które mogłyby uzupełnić już teraz funkcjonujące połączenia na najbardziej popularnych trasach oraz na to, w jakim kierunku rozwijana i rozbudowywana powinna być metropolitalna sieć połączeń kolejowych w przyszłości. Z opracowanego dokumentu dowiemy się zatem jaki model Kolei Metropolitalnej byłby najbardziej odpowiedni dla tego obszaru. Przeanalizowane zostaną różne warianty i wskazana rekomendacja odnośnie tego, czy Metropolia powinna stawiać na rozbudowę sieci kolei tradycyjnej, a może inwestować w infrastrukturę jednoszynową, czyli monorail, gdzie pociąg zazwyczaj porusza się na specjalnej estakadzie, po jednej szynie.

 - Opracowanie koncepcji Kolei Metropolitalnej to początek drogi, której celem jest usprawnienie transportu publicznego. To bardzo ważny dokument, na podstawie którego w przyszłości konstruowane będą projekty szczegółowe – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

– Nie jest to zadanie, które zrealizujemy w ciągu roku czy kilku najbliższych lat. Zbudowanie sprawnie działającego systemu Kolei Metropolitalnej to zadanie na co najmniej dekadę, które wymaga również potężnych nakładów finansowych i współpracy wielu partnerów – dodaje.

Prace nad systemem Kolei Metropolitalnej zostaną podzielone na cztery etapy. Pierwszy to opracowanie samej koncepcji. Założenia te powinny być gotowe do 20 sierpnia. Drugi to opracowanie wymagań systemowych dla koncepcji KM, który powinien zostać zakończony do 24 września. Następnie do 5 listopada ma zostać przygotowany ogólny projekt całej koncepcji, a do 26 listopada – projekt szczegółowy. Wszystkie prace nad tym dokumentem powinny zakończyć się na początku grudnia.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.