Transport: mniej kradzieży na kolei

fot: ARC

Od 2011 r. liczba zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu na obszarach kolejowych zmalała o blisko 50 proc.

fot: ARC

 Mniej zdarzeń na obszarach kolejowych, blisko 3 000 ujętych sprawców przestępstw i wykroczeń, 18 000 kontroli skupów złomów, 17 000 patroli na przejazdach kolejowo-drogowych i 55 000 patroli na „dzikich przejściach”. Aktywne działania Straży Ochrony Kolei w 2018 r. to coraz większe bezpieczeństwo pasażerów. 

W 2018 r. Straż Ochrony Kolei zarejestrowała 8 075 zdarzeń na obszarze kolejowym. To o 9 proc. mniej w porównaniu do roku poprzedniego. Spadający wskaźnik przestępczości na obszarze kolejowym obserwowany jest stale od 2011 r. Od tamtego czasu liczba zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu zmalała o blisko 50 proc. W 2018 r. funkcjonariusze SOK ujęli 1 700 sprawców kradzieży, dewastacji i wybryków chuligańskich oraz odzyskali mienie kolejowe o łącznej wartości 123 600 zł. W sumie ujętych zostało blisko 3 000 sprawców przestępstw i wykroczeń na kolei. Ważnym narzędziem w przeciwdziałaniu kradzieżom infrastruktury są kontrole punktów skupu złomu. W ub.r. funkcjonariusze SOK przeprowadzili ponad 18 000 takich kontroli. 

Nowoczesny sprzęt SOK w codziennej służbie
W trakcie działań w terenie funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei korzystają z gogli noktowizyjnych i termowizyjnych, a odpowiednią mobilność zapewniają służbowe samochody terenowe. Mobilne Centra Monitoringu, fotopułapki, aplikacje służby dyżurnej oraz geolokalizacja patroli umożliwia szybki przepływ informacji i błyskawiczną reakcję na zaistniałe zdarzenia. W 2018 r. Straż Ochrony Kolei wydała na zakup sprzętu ponad 7 mln zł, w tym 30 nowych samochodów służbowych, 270 fotopułapek i ponad 800 sztuk nowej broni służbowej. 

Ciągłe szkolenia i doskonalenie umiejętności
Rozwój służby odbywa się poprzez ciągłe szkolenia i doskonalenie zawodowe. Szczególną rolę w tym zakresie odgrywa Ośrodek Szkolenia Zawodowego SOK w Zbąszyniu z filią w Przemyślu. W 2018 r. Komenda Główna SOK zorganizowała 200 kursów i szkoleń. 3-miesięczne szkolenie przygotowawcze odbyło ponad 200 adeptów, którzy  rozpoczęli służbę w Straży Ochrony Kolei. Każdy z ponad 3 000 funkcjonariuszy SOK stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, biorąc udział w szkoleniach średnio 2-3 razy w ciągu roku.

Ponadto Straż Ochrony Kolei w ramach współpracy z innymi służbami mundurowymi, m.in. z wojskiem, policją i strażą graniczną, aktywnie uczestniczyła w ćwiczeniach z doskonalenia procedur w sytuacjach kryzysowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.