Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 750.54 USD (+0.08%)

Srebro

77.20 USD (+0.25%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.01 USD (-0.16%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 750.54 USD (+0.08%)

Srebro

77.20 USD (+0.25%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.69 USD (+0.04%)

Miedź

6.01 USD (-0.16%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Transakcje: Orlen Gaz sprzedał segment butli gazowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na polskim rynku gazu płynnego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Spółka Orlen Gaz podpisała ostateczną umowę sprzedaży segmentu butli gazowych firmie Gaspol. Oznacza to, że Gaspol przejął prawo współpracy oraz obowiązki wynikające z umów z dotychczasowymi kontrahentami Orlen Gaz - poinformowała w poniedziałek (5 maja) spółka.

Orlen Gaz podał, że zakupem segmentu butlowego spółki zainteresowanych było pięć podmiotów. Finalizacja transakcji była możliwa po uzyskaniu zgody wydanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka nie podała wartości transakcji.

Warunkowa umowa sprzedaży segmentu butlowego została zawarta między Orlen Gaz a Gaspolem w czerwcu 2012 r. Warunkiem wejścia jej w życie była zgoda UOKiK na ostateczne przeprowadzenie transakcji.

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na polskim rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan.

Gaspol jest z kolei największym dystrybutorem gazu płynnego w kraju. Udziałowcem spółki jest firma SHV Energy z siedzibą w Hoofddorp (Holandia).

Orlen Gaz przypomniał, że wystawił na sprzedaż segment butli gazowych w 2011 r., zgodnie z założeniami zmodyfikowanej strategii spółki, zakładającej skoncentrowanie działalności na kluczowych segmentach, czyli autogazie, sprzedaży hurtowej oraz instalacjach przemysłowych.

W ramach umowy Gaspol zobowiązał się zabezpieczyć dostawy butli gazowych dla sieci stacji własnych PKN Orlen. Jednocześnie będzie też jednym z kluczowych odbiorców gazu z należącej do Orlen Gaz rozlewni gazu płynnego w Płocku.

"Podejmując decyzję o sprzedaży segmentu musieliśmy być pewni, że inwestor zapewni bezpieczeństwo dostaw butli do sieci stacji PKN Orlen, zagwarantuje ciągłość funkcjonowania i rozwój segmentu butlowego oraz będzie zainteresowany inwestycjami w przejmowany majątek" - powiedział cytowany w komunikacie Orlen Gaz prezes spółki Marcin Zawisza.

Przyznał, że umowa z Gaspolem została podpisana po długich negocjacjach, ale z przekonaniem, że strony osiągnęły porozumienie we wszystkich punktach transakcji.

Orlen Gaz zaznaczył, że celem działalności spółki "jest wzmocnienie pozycji oraz pozyskanie nowych klientów, a także zwiększenie sprzedaży i udziału w rynku, co z kolei wymaga inwestycji w bazy logistyczne oraz nowoczesne systemy IT, a także optymalizację działań operacyjnych i wypracowania właściwej struktury pojemności magazynowych".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.