Tracą krajowe indeksy. W ujęciu sektorowym spadkiem wyróżnia się górnictwo

Na koniec czwartkowych, 17 czerwca, notowań w Europie przeważały spadki. Zniżkowały także indeksy krajowe, z sektorem górniczym na czele, co było efektem wzrostu awersji do ryzyka po środowym posiedzeniu Fed - oceniają analitycy.

- Dziś reagowaliśmy na wczorajsze posiedzenie Fed. Jak wskazują komentatorzy było ono jednym z najważniejszych w ostatnich dwóch latach. Można powiedzieć, że Fed wczoraj wieczorem otworzył dyskusję na temat podwyżek stóp procentowych. Wyraźnie zaostrzył retorykę i rynki zareagowały na to umocnieniem dolara, spadkiem apetytu na ryzyko, przeceną giełd i metali. Dziś widzieliśmy to także u nas - powiedział dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

Środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej przyniosło jastrzębią niespodziankę. Z prognoz Fedu wynika, że obecnie 7 członków Komitetu spodziewa się podwyżki stóp proc. w 2022 r., a 13 na 18 członków FOMC oczekuje co najmniej jednej podwyżki stóp proc. do 2023 r. Prezes Fedu Jerome Powell zasygnalizował z kolei, że rozpoczęła się dyskusja na temat ograniczania programu skupu aktywów.

Czwartkowa sesja była trzecią z rzędu spadkową dla WIG20, WIG oraz mWIG40. Tracił także sWIG80, który dzień wcześniej zakończył dzień 0,1 proc. nad kreską.

Na zamknięciu WIG20 zniżkował o 0,62 proc. do 2211,58 pkt, WIG poszedł w dół o 0,56 proc. do 65 806,48 pkt, mWIG40 stracił 0,36 proc. do 4858,42 pkt, a sWIG80 spadł o 0,92 proc. do 20 670,83 pkt.

W tym czasie niemiecki Dax rósł o ok. 0,1 proc., amerykański S&P 500 tracił 0,1 proc., a technologiczny Nasdaq szedł w górę o 0,7 proc.

Obroty na GPW wyniosły 1,2 mld zł, z czego blisko 1 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najchętniej handlowali walorami KGHM (206 mln zł), CD Projektu (153 mln zł) oraz Allegro (131 mln zł).

W ujęciu sektorowym zwyżkowało 5 z 15 indeksów. Wyraźnie zwyżkowała jedynie energetyka - w górę o 1,6 proc. Zarówno w sektorze, jak i w WIG20 najmocniej rósł kurs PGE - poszedł w górę o 3 proc. do 10,255 zł. Jak zauważył Brymora energetyka, jako sektor defensywny, zyskiwała przy pogorszonych ogólnych nastrojach.

Z kolei wśród pozostałych 10 sektorów spadkiem o 3,5 proc. wyróżniło się górnictwo, które charakteryzuje się wyższą betą. W branży spadkom przewodziło JSW - w dół o 3,8 proc. oraz KGHM - spadek o 3,5 proc.

Dla miedziowej spółki była to czwarta zniżkowa sesja w tym tygodniu - kurs zamknął notowania nieco poniżej poziomu 180 zł i jest najniżej od końca marca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.