Tomczykiewicz: nie będzie masowych zwolnień górników

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wiceminister przedstawił sytuację Kompanii Węglowej oraz założenia przygotowywanego w spółce programu restrukturyzacji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Zarząd Kompanii Węglowej nie planuje masowych zwolnień górników - oświadczył w czwartek (7 listopada), podczas 53. posiedzenia Sejmu, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Wiceminister odpowiadał na pytanie zadane przez posłów Solidarnej Polski: Arkadiusza Mularczyka, Kazimierza Ziobro, Piotra Szeligi, Józefa Rojka i Andrzeja Romanka, w sprawie planowanych masowych zwolnień górników, w związku z restrukturyzacją Kompanii Węglowej.

Wiceminister przedstawił sytuację Kompanii Węglowej oraz założenia przygotowywanego w spółce programu restrukturyzacji. Program zakłada wprawdzie zmniejszenie zatrudnienia z poziomu 57 tys. do 50 tys. osób, ale przede wszystkim na drodze naturalnych odejść na emerytury. Ok. 1000 osób zatrudnionych w administracji otrzyma prawdopodobnie propozycje pracy na innych stanowiskach. Program naprawczy ma być gotowy do końca listopada, potem zostanie przedstawiony stronie społecznej i radzie pracowników, które będą mogły zaopiniować projekt.

W Kompanii, dzięki emisji obligacji średnioterminowych, prowadzone są działania związane z poprawą płynności. Celem utrzymania miejsc pracy od początku 2013 r. zastępuje się wykonywanie usług przez firmy zewnętrzne własnymi pracownikami. Pracownikom zatrudnionym na powierzchni zaproponowano program dobrowolnych odejść oparty o świadczenia pieniężne, do kwoty 80 tys. zł na osobę, z którego w latach 2011-2013 skorzystało 845 pracowników.

- Długofalowa strategia spółki przewiduje utrzymanie miejsc pracy i dotrzymywanie porozumień ze stroną społeczną, dotyczących dotrzymania gwarancji zatrudnienia. Kompania zamierza też dotrzymać porozumień mówiących o przyjęciach absolwentów, dla zapewnienia ciągłości pokoleniowej - mówił Tomasz Tomczykiewicz.

Wiceminister odpowiedzialny za górnictwo poinformował także, że plany spółki zakładają łączenie kopalń sąsiadujących w kopalnie wieloruchowe, w celu poprawy ich efektywności i lepszego wykorzystania zasobów, ale decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Podstawowym celem działań zarządu jest utrzymanie miejsc pracy. Średnia płaca w spółce po trzech kwartałach br. wyniosła 5,5 tys. zł.

Wiceminister przypomniał także, że w 2010 r. rząd Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka dofinansował górnictwo węgla kamiennego kwotą 400 mln zł. To było jedyne w historii dofinansowanie inwestycji. Połowa z tej kwoty trafiła do Kompanii Węglowej.

- Ten rok był ostatnim rokiem, w którym taka pomoc była możliwa. Dzisiaj, zgodnie z prawodawstwem UE, możliwe jest jedynie udzielanie pomocy na likwidację kopalń, a my do 2018 r. takich działań nie przewidujemy - powiedział wiceminister Tomczykiewicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.