Tomczykiewicz: KW musi myśleć o przyszłości...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Restrukturyzacja Kompanii Węglowej oraz realizacja wniosków zespołu powinny przynieść poprawę płynności - podkreśla Tomasz Tomczykiewicz

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kompania Węglowa powinna myśleć o nowych złożach węgla w Lubelskim Zagłębiu Węglowym; po przeprowadzeniu restrukturyzacji będzie mogła wrócić do planów budowy na Lubelszczyźnie nowej kopalni - poinformował w piątek (6 czerwca) wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

- Kompania Węglowa musi myśleć o przyszłości, złoża na Śląsku to perspektywa 30, maksymalnie 40 lat. Myślenie o złożach na Lubelszczyźnie jest oczywistością, spółka powinna się tam angażować i się angażuje - powiedział w Sejmie Tomczykiewicz.

W październiku 2012 roku Ministerstwo Środowiska udzieliło Kompanii Węglowej koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złoża Pawłów, które jest częścią złoża Chełm II. Szacuje się, że złoże Pawłów ma 840 mln ton zasobów bilansowych, w tym 370 mln ton zasobów przemysłowych węgla. Zasobów operatywnych, czyli węgla możliwego do wydobycia, jest ok. 296 mln ton.

Kompania Węglowa zaplanowała w ramach rozpoznania złoża wykonanie 8 odwiertów. W kwietniu 2013 rozpoczęto wiercenie pierwszego otworu, a w kwietniu tego roku zakończono wiercenie ostatniego.

- Wykonanie przez wykonawcę robót geologicznych dokumentacji geologicznej podsumowującej wyniki wierceń zostało zaplanowane na listopad tego roku. Będzie podstawą do opracowania dokumentacji geologicznej i wystąpienia do Ministerstwa Środowiska o koncesję na wydobycie - powiedział wiceminister gospodarki.

Poinformował, że z projektów Kompanii Węglowej wynika, że inwestycja kosztować będzie ok. 3,7 mld zł w okresie ok. 11 lat.

- Docelowy model zakłada budowę kopalni jednoruchowej, z dwoma szybami centralnymi i jednym peryferyjnym. Docelowe wydobycie szacowane jest na poziomie 20 tys. ton węgla na dobę, czyli ok. 5 mln ton rocznie - powiedział Tomczykiewicz.

Nowa kopalnia miałaby zatrudniać ok. 2 tys. osób.

Tomczykiewicz podkreślił, że obecna sytuacja sektora górniczego, a zwłaszcza Kopalni Węglowej jest trudna. Przypomniał, że nowy zarząd spółki pracuje nad programem jej restrukturyzacji, a działania wspierające sektor podejmuje rząd. Powstał m.in. międzyresortowy zespół do spraw funkcjonowania sektora górniczego, który analizuje różne możliwości wsparcia.

- Restrukturyzacja Kompanii Węglowej oraz realizacja wniosków zespołu powinny przynieść poprawę płynności, możliwość generowania zysku i wzrost możliwości pozyskania kapitału. Wtedy będzie można wrócić do planów budowy przez Kompanię kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.