Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.66 PLN (+0.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.65 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

129.72 PLN (+1.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.03%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.77 PLN (-1.35%)

Enea S.A.

22.42 PLN (-0.62%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.30 PLN (+0.60%)

Złoto

4 717.21 USD (-0.91%)

Srebro

75.47 USD (-2.85%)

Ropa naftowa

103.70 USD (+2.08%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.04%)

Miedź

6.03 USD (-1.65%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.66 PLN (+0.92%)

KGHM Polska Miedź S.A.

314.65 PLN (-1.67%)

ORLEN S.A.

129.72 PLN (+1.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.03%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.77 PLN (-1.35%)

Enea S.A.

22.42 PLN (-0.62%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.30 PLN (+0.60%)

Złoto

4 717.21 USD (-0.91%)

Srebro

75.47 USD (-2.85%)

Ropa naftowa

103.70 USD (+2.08%)

Gaz ziemny

2.72 USD (+0.04%)

Miedź

6.03 USD (-1.65%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Tobiszowski: pogórnicze tereny będą skutecznie wykorzystane pod inwestycje

fot: Jarosław Galusek/ARC

Grzegorz Tobiszowski poinformował w Katowicach o szansach na uzyskanie z UE funduszu rozwoju dla Górnego Śląska

fot: Jarosław Galusek/ARC

Do połowy roku powinien być uporządkowany stan prawny pogórniczych terenów w województwie śląskim, aby można było skutecznie przeznaczyć je pod nowe inwestycje - zapowiedział w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. W rewitalizacji miałby pomóc specjalny fundusz.

- Bardzo chciałbym, aby na terenach poprzemysłowych, górniczych, nastąpiła nowa jakość inwestycyjna. Stąd plany reindustrializacji, o których mówił m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, stąd budujemy program dla Śląska - powiedział wiceminister podczas jednej z debat IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Pani premier rozmawiała z panią kanclerz Angelą Merkel, w środę były rozmowy ministra Krzysztofa Tchórzewskiego z panem komisarzem Maroszem Szefczoviczem w tej sprawie. Są dobre klimaty, abyśmy otrzymali fundusz na rzecz rozwoju Śląska - poinformował Tobiszowski.

W czwartek uczestniczący w katowickim kongresie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział powołanie platformy wspierającej regiony górnicze w procesie transformacji. Komisarz tłumaczył, że przedsięwzięcie ma wesprzeć rozwój nowoczesnych technologii i transformację społeczną, m.in. dając Polsce szansę na bycie globalnym liderem w dziedzinie czystych technologii węglowych.

W piątek wiceminister Tobiszowski poinformował, że obecnie trwa porządkowanie stanu własnościowego i prawnego pogórniczych terenów. Jak powiedział, sama Kompania Węglowa (spółka, która ponad rok temu przekazała wszystkie kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej) ma ok. 2 tys. rozmaitych działek, z których prawie tysiąc ma nieuporządkowany stan prawny - z powodu rozmaitych historycznych zaszłości brakuje np. dokumentów, dających spółce formalne prawo do zarządzania nimi.

- Chcemy, aby na tych poprzemysłowych terenach, które są nieźle skomunikowane, a za miesiąc-półtora będą uporządkowane pod względem właścicielskim, pojawiły się nowe inwestycje. Do końca czerwca tego roku ten stan będzie uporządkowany i będziemy mówić o planach związanych z inwestycjami na poszczególnych terenach - zapewnił Tobiszowski.

Przypomniał, że sama spółka Kompania Węglowa, w której pozostał nieprodukcyjny majątek kopalń, zostanie niebawem zlikwidowana. Duża część jej aktywów trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, gdzie trafiają zakłady przeznaczone do likwidacji oraz nieprodukcyjne aktywa górniczych firm.

Tobiszowski podkreślił, że - zgodnie z polityką rządu - rozwój Śląska nie oznacza likwidowania kopalń i odchodzenia od węgla kamiennego, a plany inwestycyjne i rozwojowe mają być uzupełnieniem dla górnictwa w regionie.

- To jest uzupełnienie tego, z czym sobie dobrze radzimy, bo zaczynamy sensownie zarządzać tą przestrzenią gospodarczą, tym sektorem. Uzupełnienie, abyśmy mogli na Śląsku dać pchnięcie rozwojowe, które jest potrzebne dla Polski - obok tego co jest, jeśli chodzi o węgiel kamienny - mówił wiceminister, nazywając rządowy plan "nowym otwarciem" w kierunku reindustrializacji Polski i Śląska.

Tobiszowski zapowiedział też działania na rzecz wzrostu innowacyjności w górnictwie i całym regionie. Niebawem Jastrzębska Spółka Węglowa ma powołać - prawdopodobnie na bazie spółki Polski Koks - specjalny podmiot, odpowiedzialny za prace badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji, także z wykorzystaniem rozmaitych funduszy i mechanizmów, dostępnych w programach Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.

Adwokat w Katowicach a aresztowanie – co zrobić w pierwszych 72 godzinach?

Nagłe zatrzymanie i ryzyko zastosowania najsurowszego środka zapobiegawczego należą do sytuacji, które wywołują ogromne napięcie i poczucie całkowitej utraty wpływu na bieg wydarzeń. Właśnie wtedy kluczowego znaczenia nabiera znajomość własnych praw, szybka reakcja oraz wsparcie, jakie może zapewnić adwokat w Katowicach, ponieważ pierwsze godziny po zatrzymaniu bardzo często rzutują na dalsze losy całej sprawy.

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę

Polska wnosi do G20 środkowoeuropejską perspektywę i doświadczenie najbardziej udanej transformacji gospodarczej ostatnich 40 lat - powiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jego zdaniem, nasz kraj jest ważnym i cenionym partnerem w pracach grupy 20 najbogatszych gospodarek.

Na czym polega technologia toczenia CNC?

Toczenie CNC to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod obróbki metalu, która pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych kształtów i wymiarów elementów. Proces sterowany komputerowo zapewnia powtarzalność i wysoką jakość wykonania, dlatego znajduje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Poniżej wyjaśniamy, jak działa ta technologia i gdzie jest wykorzystywana w praktyce.