To pozwoli obronić górników przed inflacją

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych oraz pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

To rozwiązanie, które pozwoli obronić pracowników przed inflacją i innymi czynnikami będącymi skutkiem wojny na Ukrainie – powiedział wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik po zakończeniu rozmów płacowych w Polskiej Grupie Górniczej. W środę (15 lutego) w największej górniczej spółce podpisano porozumienie zgodnie, z którym w tym roku średnia wynagrodzenie w tym roku wzrośnie do 12 107 zł brutto.

W rozmowach płacowych, które rozpoczęły się w PGG o godz. 11, oprócz przedstawicieli strony związkowej oraz zarządu spółki uczestniczył również Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Spotkanie zakończyło się podpisaniem porozumienia. Zgodnie z jego zapisami średniówka za ubiegły rok została powiększona o wypłacone w minionym roku jednorazowe dodatki inflacyjne do wysokości 10 492 zł brutto (wcześniej było to 9060 zł brutto). Po podwyżce w wysokości 15,4 proc. średnie wynagrodzenie w PGG w tym roku wzrośnie do 12 107 zł brutto.

- Spotkanie zarządu PGG z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zakończyło się sukcesem. Mówimy tu rozwiązaniach, które nie tylko pozwolą na to, żeby obronić pracowników przed inflacją i innymi czynnikami będącymi skutkiem wojny na Ukrainie. Patrząc z naszej perspektywy jest to zabezpieczenie przyszłości przemysłu wydobywczego, w tej lwiej części, jaką jest PGG - skomentował zawarcie porozumienia Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.

Jak przypomniał w środę rano analogiczne porozumienie zostało podpisane w Węglokoksie Kraj. Natomiast popołudniu taka sama umowa ma zostać zawarta w Tauronie Wydobycie.

- We wszystkich trzech firmach, które są przedmiotem procesów wspomagających wynikających z umowy społecznej, ta średniówka różniła się nieznacznie. Teraz dla wszystkich ta kwota bazowa będzie taka sama i wyniesie 10 492 zł. Biorąc pod uwagę, że podwyżki wyniosą 15,4 proc., czyli wskaźnik inflacji plus jeden procent, co wynika z umowy społecznej, to po podwyżce średniówki będą wynosiły 12 107 zł – wskazał wiceminister aktywów państwowych.

- Warunkiem wejścia tych umów w życie – zarówno w Węglokoksie Kraj, tutaj w PGG oraz w Tauronie Wydobycie - jest przygotowanie planów operacyjnych, które muszę zatwierdzić. Mam obietnicę, że w ciągu dwóch-trzech tygodni te plany powinny do mnie trafić, więc myślę że do miesiąca ta kwestia powinna zostać rozwiązana Chodzi tutaj o dopełnienie zasad prawnych – dodał Pyzik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.