To gwarancja węgla i stabilnych miejsc pracy

- Szyb Grzegorz dla Jaworzna to nie są deklaracje, to są fakty, które dzieją się na naszych oczach – powiedział Zdzisław Filip, prezes Taurona Wydobycie, w poniedziałek (18 września) w czasie przekazania terenu pod realizację kluczowej inwestycji dla przyszłości Zakładu Górniczego Sobieski. Dzięki nowemu szybowi żywotność kopalni wydłuży się o co najmniej 50 lat.

- Dla Tauronu to gwarancja dostarczenia dedykowanego węgla dla nowobudowanego bloku 910 MW w całym okresie jego przewidywalnej eksploatacji. Dla pracowników Tauronu Wydobycie oraz mieszkańców Jaworzna i okolic to gwarancja stabilnych miejsc pracy na wiele lat – wyjaśnił znaczenie inwestycji prezes Filip.

- Jestem przekonany o tym, że program przyszłości polskiego górnictwa i bezpieczeństwa energetycznego kraju, jaki prezentuje rząd premier Beaty Szydło, wsparł i pomógł w podjęciu decyzji rozpoczęcia tak znaczącej ze względu na zaangażowanie kapitałowe inwestycji, jaką jest budowa szybu Grzegorz - podkreślił prezes Taurona Wydobycie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicy mają gwarancję zatrudnienia. Kto trafił na kopalnię Budryk?

Lata 90. ubiegłego wieku w polskim górnictwie były równie gorące jak obecne. O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o kopalni Żory, która została postawiona w stan upadłości. W 30. numerze „Trybuny Górniczej” z 1 sierpnia 1996 r. rozmawialiśmy też z Jerzym Markowskim, ówczesnym pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Minister infrastruktury rozmawia z szefem MAP o przyszłości Polregio

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak powiedział, że rozmawia z szefem MAP Wojciechem Balczunem o koncepcji rozwoju Polregio. Wskazał, że nie chodzi o to, kto ma nadzorować tę spółkę, tylko o plan na jej przyszłość. Zdaniem szefa Polregio ewentualna zmiana nadzoru mogłaby ułatwić zakup taboru.

Grzegorz Wolnik: JSW musi być do uratowania. Taka firma nie może upaść

Przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wydłużenie pracy bloków Elektrowni Rybnik i powstanie drugiej metropolii na Śląsku. O tym rozmawialiśmy z Grzegorzem Wolnikiem, radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (KO). 

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.