TNK-BP uruchomiło eksploatację złoża we wschodniej Syberii
fot: tnk-bp.com
Wieża wiertnicza TNK-BP
fot: tnk-bp.com
Przedstawiciel TNK-BP (spółki, w której 50 proc. akcji ma brytyjski BP) Tim Summers nacisnął przycisk uruchamiając przepływ ropy ze złoża wierchnieczonskiego (ang. VC) do ropociągu \"Wschodnia Syberia-Ocean Spokojny (ang. ESPO).
Złoże wierchnieczonskie stało się drugim po tałakańskim podłączonym do ESPO.
Złoże wierchnieczonskie znajduje się na terenie obwodu irkuckiego. Jego zasoby szacuje się na 201,6 mln ton ropy, 95,5 mld metrów sześciennych gazu i 3,3 mln ton kondensatu gazowego. Oczekuje się, że do końca roku 2008 dobowe wydobycie ropy z tego złoża wyniesie ok. 2,5 tys. ton.