Terminal LNG w Świnoujściu bez negatywnych oddziaływań na otaczające go lasy

fot: Tomasz Rzeczycki

Rozbudowa gazoportu odbywa się bez konieczności przekazywania dalszych gruntów przez Nadleśnictwo Międzyzdroje

fot: Tomasz Rzeczycki

W drugiej połowie czerwca rozpoczęła się formalnie rozbudowa infrastruktury przesyłowej terminala LNG w Świnoujściu. Prace prowadzone są w sąsiedztwie terenów leśnych. Czy zanotowano szkodliwe oddziaływanie inwestycji na otoczenie? Jak wynika z informacji udzielonych przez Nadleśnictwo Międzyzdroje, nie było takich zdarzeń.

- W związku z funkcjonowaniem gazoportu nadleśnictwo nie zaobserwowało negatywnego wpływu na drzewostany - informuje Marcin Stosik, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Międzyzdroje.

Rozbudowa terminala LNG nie oznacza uszczuplenia stanu posiadania Lasów Państwowych. Międzyzdrojskie nadleśnictwo nie przekazywało żadnych gruntów na potrzeby rozbudowy gazoportu.

- W związku z faktem, że nie przekazano żadnych gruntów pod rozbudowę,  nadleśnictwo nie prowadziło wycinki drzew - dodaje Marcin Stosik.

Terminal LNG znajduje się w Świnoujściu na północno-zachodnim krańcu wyspy Wolin. Obejmuje zarówno część wysuniętą w głąb morza, czyli m.in. falochron i urządzenia służące do rozładunku statków, jak i obiekty na lądzie oddalone od brzegu.

Po tym, jak 18 czerwca 2021 r. wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę, można było rozpocząć prace przy rozbudowie. Inwestorem jest spółka Gaz-System, inżynierem kontraktu Multiconsult Polska z Warszawy, a jednostką projektową - Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors z Gdańska. Generalnym projektantem rozbudowy gazoportu jest Mateusz Samulak. Prac podjęło się konsorcjum wykonawcze, którego liderem jest PORR SA.

Pewne utrudnienia mogą spotkać kierowców udających się ul. Ku Morzu. W pobliżu gazoportu znajdują się tam Fort Gerhard i Radiolatarnia w Świnoujściu. Do obiektów tych nie da się wyznaczyć innej drogi dojazdowej. W połowie sierpnia wprowadzono na części tej ulicy znajdującej się na zachód od ronda zakaz zatrzymywania samochodów, a także zakaz poruszania się pieszych oraz rowerzystów. Wzdłuż ulicy ustawiono tam stalowe barierki, poza którymi dozwolony jest ruch pieszych.

Przewidywany termin zakończenia prac przy rozbudowie gazoportu przypada 30 grudnia 2023 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Piekary Pielgrzymka KZ 7

Piekary pielgrzymka mężczyzn

Do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich przybyły  w tradycyjnej pielgrzymce w niedzielę, 31 maja, tysiące młodzieńców i mężczyzn, wśród nich górnicy.  Odbywa się cyklicznie w ostatnią niedzielę maja, gromadząc tysiące wiernych, którzy przybywają pieszo, rowerami lub autokarami.

GDDKiA ma wykonawcę przebudowy kolejnego odcinka starej gierkówki

Realizację inwestycji na kolejnym odcinku Koziegłowy i Markowice zaplanowano na 18 miesięcy. Jeżeli do 8 czerwca nie wpłyną odwołania, umowa ma zostać podpisana na przełomie II i III kw. br.

Zwolnienia z podatku dla inwestorów rozwijających nowoczesne technologie

Nieruchomości należą do miasta oraz Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej (miejskiej spółki zarządzającej m.in. lotniskiem w Gliwicach) i są przygotowywane z myślą o kolejnych inwestycjach

Ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej

Przy lotnisku w Gliwicach ukończono Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Zrekultywowano w nim blisko 22 ha terenów poprzemysłowych, urządzając ponad 10 ha terenów inwestycyjnych i budując ponad 5 km nowych dróg oraz infrastrukturę techniczną. W projekcie, którego koszt ostatecznie wyniósł 49 mln zł (przy dotacji 28 mln zł), założono ponowne zagospodarowanie poprzemysłowych i zdegradowanych terenów leżących na dawnym obszarze górniczym przy lotnisku.