Przywracanie terenom pogórniczym walorów użytkowych jest kluczowe dla transformacji regionu

fot: Kajetan Berezowski

W trakcie debaty, której gospodarzem był Jarosław Zagórowski, dyrektor GIG (w środku), głos zabrali naukowcy i przedsiębiorcy

fot: Kajetan Berezowski

W Głównym Instytucie Górnictwa dyskutowano nad projektem po nazwą „Utworzenie systemu zarządzania terenami poprzemysłowymi WSL poprzez rozszerzenie istniejącego systemu zarządzania terenami pogórniczymi (OPI-TPP3)”.

Jest on kluczowy z punktu widzenia systemowego zarządzania terenami poprzemysłowymi, w tym pogórniczymi w województwie śląskim i stanowi kontynuację projektu OPI-TPP2, w ramach którego powstała elektroniczna baza danych terenów pogórniczych.

Projekt OPI-TPP3 ma na celu rozbudowę poprzedniego systemu, dodając nowe funkcjonalności oraz narzędzia, oparte na zaawansowanych algorytmach przetwarzania danych o procesach środowiskowych i przestrzennych. Najistotniejsze jest to, aby potencjalny inwestor miał pewność, co do tego, z jakim terenem będzie miał do czynienia. Wciąż trwa więc dyskusja o tym, w jaki sposób przywracać terenom zdegradowanym działalnością przemysłową nowe funkcje.

W ramach projektu OPI-TPP3 planowane jest zinwentaryzowanie kolejnych i wzbogacenie bazy obecnych 10 tys. ha terenów poprzemysłowych (ok. 600 obiektów) do ponad 15 000 ha (ponad 1 000 obiektów). W nowej bazie znajdą się tereny po zakończonej działalności górniczej głębinowej i odkrywkowej, ale też hutniczej, energetycznej, chemicznej oraz tereny trwale przekształcone. Tak rozbudowany system ułatwi analizy zmian zagospodarowania terenów po dawnej działalności przemysłowej oraz pozwoli zweryfikować czy inwestycja na danym terenie ma szanse przynieść zysk.

Realizacją tych zadań zajmują się : Główny Instytut Górnictwa-Państwowy Instytut Badawczy oraz Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach.

Przywracanie terenom pogórniczym walorów użytkowych jest kluczowe dla transformacji regionu, a wykorzystanie doświadczenia naukowców z GIG, wynikającego z wieloletniej współpracy z kopalniami węgla kamiennego, zmagającymi się z wieloma zagrożeniami naturalnymi i środowiskowymi, jest naturalnym elementem tego procesu.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.