Teren po kopalni Centrum zostanie częściowo sprzedany

fot: Tomasz Rzeczycki

Złom znajdujący się na terenie Pompowni Centrum pochodzi z rozbiórek zbędnych obiektów

fot: Tomasz Rzeczycki

Od początku grudnia 2023 r. funkcjonuje w Bytomiu Pompownia Stacjonarna Centrum, która powstała na terenie zlikwidowanej KWK Centrum. Choć kopalnia formalnie przestała istnieć, a pompownia podjęła nałożone na nią obowiązki, nie oznacza to, że cały proces przekształcenia został już zakończony.

Na terenie dawnej kopalni Centrum składowanych jest sporo elementów metalowych. Choć może sprawiać to mylne wrażenie składnicy złomu, elementy te znajdują się tam tymczasowo. To złom pochodzący z rozbiórek zbędnych obiektów, będący własnością Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na bieżąco ogłaszane są przetargi na jego sprzedaż.

W czasie prowadzenia wydobycia kopalnia  Centrum zajmowała spory teren - o wiele większy, niż potrzebuje pompownia. Na przestrzeni minionych lat część terenu trafiła do innych właścicieli. Przykładowo na działce u zbiegu ulic Piłkarskiej i Łużyckiej zbudowana została nowa siedziba Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń przejął  1 stycznia 2024 r. z Oddziału KWK Centrum w sumie 60 działek gruntu o łącznej powierzchni 301 776 m kw. Teren ten przeznaczony jest na potrzeby działania Pompowni Centrum oraz zagospodarowania w instalacje do pobierania energii z tzw. odnawialnych źródeł.

Częściowo likwidacji uległo dawne, oryginalne ogrodzenie terenu byłej kopalni. Nie ma się co spodziewać wykonania jednolitego płotu tego obszaru.

- Nie przewiduje się wykonania ogrodzenia całego terenu. Działki będą w pewnym zakresie wystawiane na sprzedaż i naturalnym będzie wygradzanie się przez nowych nabywców - rozwiewa wątpliwości Mariusz Tomalik, kierownik zespołu do spraw wizerunku i komunikacji w dziale marketingu i wizerunku Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.

Jednocześnie SRK prowadzi dalsze prace adaptacyjne na terenie Pompowni Centrum. Aktualnie kończy się remont pomieszczenia W2, z przeznaczeniem na łaźnie i szatnie dla pracowników oraz remont pomostów dojścia załogi do szybu.

Pompownia Stacjonarna Centrum znajduje się Bytomiu przy ul. Łużyckiej. Należy do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi, który jest oddziałem Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Woda pompowana jest na powierzchnie poprzez szyby Staszic i Budryk i kierowana docelowo do rzeki Bytomki. Pompownia chroni w ten sposób inne kopalnie węgla w Niecce Bytomskiej przed zalaniem.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Czy kolejka wąskotorowa wróci do Tauron Parku Śląskiego?

W Tauron Parku Śląskim przywracana są dawne atrakcje. Oddano też do użytku dwa odcinki historycznej trasy Kolei Linowej Elka, a od ubiegłego sezonu działa już nowe kąpielisko Fala. Czy jest szansa na powrót jeszcze jednej atrakcji – parkowej kolejki wąskotorowej? Zapytaliśmy o to prezesa parku Pawła Bilangowskiego.

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Śmiertelny wypadek w KWK Pniówek. Nie żyje 48-letni górnik

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w czwartkowy poranek w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek. Zginął 48-letni ślusarz, który wykonywał prace związane z demontażem obudowy ścianowej.

Ile wyniosła inflacja w lipcu? Jedna kategoria wyraźnie w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2026 roku były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8 proc., a największy wpływ na wzrost cen miał transport.