Tauron zakończył budowę infrastruktury światłowodowej w Sosnowcu i Rybniku

1575628101 tauronswiatlowod

fot: Tauron

Uczestnicząc w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa Tauron przyczynia się do likwidacji białych plam (miejsc, w których Internet nie jest dostępny wcale lub jakość sygnału nie pozwala na efektywne użytkowanie) na światłowodowej mapie Polski

fot: Tauron

Tauron zakończył budowę infrastruktury światłowodowej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na dwóch obszarach konkursowych – w Sosnowcu i Rybniku. Ostatecznie liczba przyłączy telekomunikacyjnych gotowych do świadczenia usług w „białych plamach” (lokalizacje wskazane przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa) przekroczy 102 tysiące - poinformowała spółka w komunikacie.

- Z sukcesem zakończyliśmy budowę sieci światłowodowej kolejnych dwóch obszarów konkursowych POPC. Realizacja projektów trwała 37 miesięcy. Wciąż nie oddajemy koszulki lidera. Wszystkie dotychczas zakończone projekty w ramach trzeciego konkursu POPC to projekty Taurona - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Grupy Tauron.

Realizowany przez Tauron projekt ma na celu likwidację tzw. białych plam, czyli objęcie zasięgiem szerokopasmowego Internetu gospodarstw domowych oraz jednostek oświatowych, w których dostępna przepustowość nie przekraczała 30 Mb/s. Zakończenie pozostałych projektów przewidywane jest do końca 2022 roku.

W kwietniu oraz maju Tauron zakończył prace następujących obszarach konkursowych: katowickim, tyskim, krakowskim, tarnowskim.

- Na „Obszarze Sosnowieckim” wybudowaliśmy 775 km nowej sieci światłowodowej i 28 węzłów dostępowych. Zasięgiem sieci objęto aż 14 869 gospodarstw domowych w 142 miejscowościach. Dostęp do usług szerokopasmowych na nowoczesnej sieci światłowodowej uzyskało w sumie 18 gmin: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Irządze, Kroczyce, Łazy, Mierzęcice, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Psary, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Włodowice, Zawiercie oraz Żarnowiec. W ramach Projektu podłączono do sieci również 42 jednostki oświatowe - tłumaczy Leszek Chwalik, wiceprezes spółki Tauron Obsługa Klienta.

Cała inwestycja kosztowała ponad 45,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 28 milionów złotych. Generalnym Wykonawcą budowy sieci na obszarze sosnowieckim była spółka Przedsiębiorstwo Miejskie MZUM.PL.

W ramach zakończonego przez Tauron czwartego projektu POPC została wybudowana nowa infrastruktura światłowodowa na „Obszarze Rybnickim” – powstało tu łącznie 518 km sieci oraz 17 punktów dostępowych obejmujących swoim zasięgiem 66 miejscowości w 22 gminach takich jak: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jastrzębie-Zdrój, Jejkowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Lyski, Marklowice, Mszana, Nędza, Pietrowice Wielkie, Pszów, Racibórz, Radlin, Rudnik, Rybnik, Rydułtowy, Świerklany, Wodzisław Śląski oraz Żory.

W obszarze rybnickim dostęp do szerokopasmowego internetu o przepustowości min. 100 Mb/s uzyskało kolejne 9 651 gospodarstw domowych. Do sieci podłączono 32 jednostki oświatowe.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 27 milionów złotych, z czego 16 milionów uzyskano z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Generalnym Wykonawcą budowy sieci na obszarze rybnickim była spółka MX3 sp. z o. o.

Już dziś dostępnych jest na sieci Tauron blisko 58 tys. adresów gospodarstw domowych gotowych do świadczenia szerokopasmowych usług o przepływności minimum 100 Mb/s.

W odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania na szybki internet Tauron umożliwia mieszkańcom w zasięgu swojej sieci korzystanie z internetu światłowodowego także o przepływnościach sięgających 1000 Mb/s.

- W czerwcu mija rok odkąd rozpoczęliśmy świadczenie usług telekomunikacyjnych na sieci POPC. Nasze statystyki sprzedaży pokazują, że mieszkańcy najchętniej wybierają łącza z większą przepustowością. Ponad 55% sprzedanych usług BSA to usługi o przepływności 300Mb/s, a 44% stanowią usługi o przepływności od 500 do 1000Mb/s. - dodaje Jerzy Topolski, wiceprezes Grupy Tauron.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.