Tauron zainwestuje ok. 13,5 mld zł w latach 2009-2012
- Łączne nakłady inwestycyjne w majątek wytwórczy i sieciowy w latach 2009-2012 wyniosą ok. 13,5 mld zł - czytamy w prezentacji firmy. Na wydobycie, wytwarzanie i odnawialne źródła energii (OZE) firma ma wydać 8,6 mld zł, a na majątek sieciowy 4,9 mld zł.
Z prezentacji wynika, że do 2012 roku TPE rozpocznie budowę nowych mocy na poziomie 2600 MW. Spółka ma zwiększyć też wydobycie węgla do poziomu 50 proc. zapotrzebowania poprzez inwestycje we własnych kopalniach i akwizycje kolejnych.
Spółka podała też, że od 2013 do 2020 roku planowane nakłady wyniosą ponad 20 mld zł. W ramach inwestycji do 2020 roku rozpocznie budowę 440 MW mocy w energetyce wiatrowej, w tym 240 MW do 2012 roku. Będzie też rozwijać inne dziedziny OZE.
Jej zainstalowana moc elektryczna to 5447 MW, a planowana produkcja w 2008 r. wyniesie 21 TWh. Energia z TPE dostarczana jest do 4 mln klientów na 17 proc. powierzchni.
Udział firmy w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce wynosi 16 proc., a udział w sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych - 26 proc. Grupa zatrudnia 28 tys. pracowników.