Tauron: wzrost przychodów i zysków w I kwartale 2011 r.

Pkw flagi pp

fot: Piotr Przeniosło

Rozmowy związkowców z zarządem PKW będą kontynuowane w kolejny piątek

fot: Piotr Przeniosło

5,3 mld zł przychodów uzyskała w pierwszym kwartale br. Grupa Tauron. Spółka w tym okresie odnotowała także wzrost EBITDA o 4,7 proc. – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przedstawionych przez Tauron.


Grupa Tauron uzyskała w I kw. 2011 r. przychody na poziomie 5,3 mld zł. Po doprowadzeniu do porównywalności2 przychody Grupy wyniosłyby ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o 9,3 proc. w stosunku do I kw. 2010 r., kiedy Grupa wypracowała niemal 3,8 mld zł przychodów. Wyższe przychody to w głównej mierze efekt wzrostu wolumenu wytworzonej i sprzedanej energii, jak i przychodów z tytułu jej dystrybucji. W I kw. 2011 r. kontynuowany był trend spadkowy udziału przychodów z tytułu kontraktów długoterminowych (KDT). Choć ich wartość była zbliżona do I kw. 2010 r. i wyniosła 73 mln zł, ich udział w przychodach spadł z 1,9 proc. przed rokiem do 1,4 proc. w I kw. 2011 r.


- Sytuacja finansowa Grupy Tauron jest bardzo dobra. Rezultaty wypracowane w I kwartale 2011 r. dają powody do zadowolenia. Odnotowaliśmy wzrost wszystkich kluczowych wyników. Ponadto nasze zadłużenie utrzymuje się na niskim i bezpiecznym poziomie, co w kontekście planowanego wzrostu liczby inwestycji w nadchodzących latach jest niezwykle istotne – komentuje Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia. - Istotnym elementem pozytywnie wpływającym na wyniki Tauron jest skutecznie realizowany program poprawy efektywności. Cel 1 mld zł oszczędności na lata 2010-2012 jest realizowany zgodnie z planem.
 
W I kw. 2011 r. Grupa Tauron odnotowała wzrost kluczowego wskaźnika, jakim jest EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację), o 4,7 proc. do 860 mln zł w stosunku do 822 mln zł wypracowanych w tym samym okresie 2010 r. Marża EBITDA wyniosła 16,2 proc., a po doprowadzeniu do porównywalności 20,8 proc. Oznacza to utrzymanie rentowności na poziomie EBITDA zbliżonej do I kw. 2010 r., kiedy wyniosła ona 21,7 proc. Grupa odnotowała wzrost EBITDA w większości segmentów. Największy wpływ na wzrost EBITDA miały wytwarzanie oraz dystrybucja. Obszary te zapewniły blisko 80 proc. EBITDA Grupy w I kwartale 2011 r., podczas gdy przed rokiem było to 6 pkt. proc. mniej.

 

Dobre wyniki operacyjne przełożyły się na wzrost zysku netto Grupy Tauron, który wyniósł w I kw. 2011 r. 388 mln zł, tj. o 7,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Poprawa wyników to także efekt konsekwentnie realizowanej polityki poprawy efektywności. Program na lata 2010-2012 r. przyniósł już ponad 350 mln zł oszczędności z zaplanowanego 1 mld zł. Tylko w I kw. 2011 r. program zapewnił 87 mln zł oszczędności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.