Tauron wyda w tym roku na sieci elektroenergetyczne 3 mld zł

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Najbardziej energochłonni odbiorcy wydają na energię nawet ponad 1/4 kosztów całej swej działalności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Koncern energetyczny Tauron zwiększy w tym roku nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł - potwierdziła we wtorkowej informacji firma. W ub. roku nakłady te wyniosły 2,77 mld zł. Środki trafiają na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE, oraz modernizację i przebudowę sieci.

2,77 mld zł wydał Tauron na sieci elektroenergetyczne w 2023 r. Na wszystkich poziomach napięć zostało zrealizowanych ok. 70 tys. zadań inwestycyjnych. W 2024 r. planowane jest zwiększenie wydatków do 3 mld zł. Środki te przeznaczone zostaną głównie na przyłączenie do sieci nowych klientów - przekazało we wtorek biuro prasowe koncernu.

Wyszczególniło, że w tym roku zaplanowano: przyłączenie ok. 45 tys. nowych klientów, a ponadto rozbudowę i poprawę stanu sieci elektroenergetycznej, w tym poprawę elastyczności i automatyzację sieci. Istotnym, kontynuowanym w tym roku przedsięwzięciem będzie wymiana liczników energii elektrycznej na liczniki zdalnego odczytu.

Trzymiliardowe inwestycje w sieci elektroenergetyczne w br. Tauron zapowiadał już w połowie ub. roku. Zapowiedzi te zostały teraz podtrzymane wraz z wyszczególnieniem największych zadań.

W woj. śląskim będzie to budowa głównego punktu zasilania Pyrzowice Lotnisko wraz z powiązaniami liniowymi 110 kV i 20 kV - jako kontynuacja wieloletniego projektu związanego z rozbudową lotniska Katowice.

W woj. małopolskim prowadzone są m.in. kompleksowe modernizacje stacji 110/15 kV Szaflary (poprawa pewności zasilania Podhala) oraz stacji 110/15 kV Rybitwy (bezpieczeństwo zasilania i możliwości rozwoju wschodniej części Krakowa) oraz budowa stacji 110/15 kV Pilzno wraz z liniami zasilającymi 110 kV.

Na terenie woj. opolskiego trwa budowa stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Gogolin i rozbudowa głównego punktu zasilania 110/15 kV Olesno. W woj. dolnośląskim trwa przebudowa stacji 110/20/10 kV Swojec z liniami zasilającymi oraz modernizacja 25 km linii dwutorowych i 15 km jednotorowych linii napowietrznych 110 kV. Dodatkowo powstaje ok. 70 km linii światłowodowej.

W obszarze pomiarów i obsługi licznikowej klienci Taurona Dystrybucji dysponują już ponad 1,1 mln nowoczesnych liczników zdalnego odczytu. Do 2030 r. wymiana liczników ma objąć cały obszar działania spółki.

W ub. roku najwięcej inwestycji zostało zakończonych w Małopolsce, która rozwija się najbardziej dynamicznie w zakresie wydanych przez Taurona warunków przyłączeniowych - wskazała rzeczniczka spółki Tauron Dystrybucja Ewa Groń.

W woj. małopolskim spółka w ub. roku ukończyła kilka dużych inwestycji sieciowych, w tym: modernizację rozdzielni sieciowej Skała, modernizację stacji 110/15 kV Prądnik, budowę stacji 110/15 kV Targowisko czy rozbudowę rozdzielni 110kV SE 110/30/15 kV Biegonice. Inwestycje te pozwolą m.in. na dalszy rozwój terenów Beskidu Sądeckiego oraz gmin sąsiadujących z Krakowem.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.