Tauron: więcej energii i więcej węgla w pierwszym kwartale

1 stycznia 2016 r. kopalnia Brzeszcze przeszła na własność spółki Tauron Nowe Brzeszcze Grupa Tauron

fot: Tauron

Od 1 grudnia Tauron Wydobycie tworzą trzy w pełni zintegrowane kopalnie: Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie, Zakład Górniczy Janina w Libiążu i Zakład Górniczy Brzeszcze w Brzeszczach (na zdjęciu)

fot: Tauron

Grupa Tauron podsumowała I kwartał 2017 r. W tym czasie przychody wyniosły blisko 4,6 mld zł. Wzrost przychodów w porównaniu do I kwartału 2016 r. odnotowano w segmentach wydobycie, dystrybucja i sprzedaż. EBITDA także wzrosła i osiągnęła 1 185 mln zł. Pierwszy kwartał Tauron zamknął z zyskiem netto na poziomie 641 mln zł.

– Wyniki Grupy Tauron osiągnięte w pierwszym kwartale należy uznać za satysfakcjonujące. Należy jednak wskazać, że pozytywny wpływ na raportowane wyniki miało rozwiązanie rezerwy związanej z projektem budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli w wysokości 190 mln zł, jak również ujęcie 75 mln zł przychodów finansowych z tytułu dodatnich różnic kursowych. Wstępnie zakładam, że w kolejnych kwartałach nie należy spodziewać się wystąpienia tak istotnych zdarzeń o charakterze jednorazowym, co powinno oznaczać większą stabilizację wyników rok do roku. Mówiąc o przyszłości musimy mieć na uwadze znaczące wyzwania stojące przed całym sektorem elektroenergetycznym: rosnące wymagania w zakresie regulacji jakościowej w obszarze dystrybucji (SAIDI, SAIFI, czas przyłączenia) oraz coraz wyższe obciążenia związane z kosztami CO2 oraz zauważalną presją na ceny węgla, co może negatywnie wpłynąć na wyniki obszaru wytwarzanie – komentuje Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów.

Produkcja węgla
W I kwartale 2017 r. produkcja węgla handlowego była wyższa o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. i wyniosła 1,51 mln t. Sprzedaż węgla kamiennego osiągnęła poziom 1,79 mln t, na co wpłynęło również sprzedaż 276 tys. ton zapasu tego surowca. Na wyższy niż w 2016 r. wolumen wydobycia największy miał wpływ wzrost produkcji w funkcjonującym od stycznia 2016 r. w ramach Grupy Tauron, Zakładzie Górniczym Brzeszcze, lepsze niż w ubiegłym roku warunki górniczo-geologiczne oraz korzystniejszy układ ścian wydobywczych, skutkujący wyższą produkcją w każdym z zakładów górniczych Grupy Tauron.

Więcej energii
W I kwartale 2017 r. obszar Wytwarzanie wyprodukował 4,89 TWh energii elektrycznej, tj. o 13,5 proc. więcej w stosunku do ubiegłego roku (4,31 TWh). Wyższa produkcja to konsekwencja przyjętej strategii handlowej w obszarze wytwarzania energii elektrycznej. Produkcja z odnawialnych źródeł energii osiągnęła poziom 0,33 TWh, tj. o 19,5 proc. mniej w stosunku do ubiegłego roku, co wynikało z ograniczenia spalania biomasy (efekt bardzo niskich rynkowych cen zielonych certyfikatów).

Sprzedaż ciepła w I kwartale 2017 r. wyniosła 7,5 PJ, tj. o 9 proc. więcej w stosunku do I kwartału ub. roku, co wynikało z niższych temperatur zewnętrznych i wyższego zapotrzebowania odbiorców.

W segmencie dystrybucja Grupa Tauron odnotowała wysoki, 4,5-procentowy, wzrost wolumenu, dostarczając klientom 13,3 TWh energii elektrycznej. Jest to efekt koniunktury gospodarczej i wyższego zużycia energii elektrycznej, zwłaszcza przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Segment Sprzedaż zanotował 9-procentowy wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej energii, co wynikało z przyjętej strategii handlowej, atrakcyjnej oferty produktowej i zwiększonego zapotrzebowania ze strony klientów.

W I kwartale 2017 r. Grupa Tauron osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 4,6 mld zł, tj. na poziomie zbliżonym do uzyskanego w analogicznym okresie 2016 roku. Grupa uzyskała wyższe przychody ze sprzedaży usług dystrybucyjnych, węgla oraz ciepła i usług przemysłowych. Grupa uzyskała niższe przychody na sprzedaży energii elektrycznej oraz wycenie praw majątkowych (segment wytwarzanie).

Znacząca poprawa wyników
Grupa Tauron uzyskała EBITDA na poziomie 1 185 mln zł, co oznacza 36-procentowy wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Na ten wynik pozytywnie wpłynęło rozwiązanie rezerwy dotyczącej projektu gazowo-parowego w Stalowej Woli w wysokości 190 mln złotych. Największy udział w strukturze EBITDA miały tradycyjnie segmenty: Dystrybucja (51,2 proc.), Sprzedaż (32,1 proc.) i Wytwarzanie (16,1 proc.). Grupa poprawiła wynik EBITDA w segmentach: dystrybucja, sprzedaż i wydobycie.

Segment dystrybucja odnotował poprawę wyników głównie za sprawą wyższego wolumenu sprzedanej usługi dystrybucyjnej.

Na znaczący wzrost EBITDA segmentu Sprzedaż istotny wpływ miało rozwiązanie rezerwy związanej z projektem bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli oraz korzystne warunki rynkowe, które przełożyły się na duży spadek kosztów umarzania zielonych certyfikatów.

Za poprawę wyniku segmentu wydobycie odpowiada 25-procentowy wzrost wolumenu produkcji węgla handlowego.

Wynik EBITDA segmentu wytwarzanie został utrzymany na stabilnym poziomie rok do roku.

Zysk netto Grupy Tauron w I kwartale 2017 r. wyniósł 641 mln zł, co jest rezultatem o blisko 98 proc. lepszym niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Istotny wpływ na zysk netto miało ujęcie w I kwartale 2017 r. 75 mln zł przychodów finansowych dotyczących dodatnich różnic kursowych (rezultat zadłużenia denominowanego w euro.)

Inwestycje, efektywność, zadłużenie
W I kwartale 2017 r. nakłady inwestycyjne Grupy Tauron wyniosły 636 mln zł, co oznacza spadek o 2,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. Największa część nakładów przypada na modernizację sieci dystrybucyjnej i budowę nowych przyłączy (231 mln zł) oraz budowę bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III (282 mln zł). Planowane całkowite nakłady na budowę tej jednostki wynoszą ok. 6,2 mld zł, a blok zostanie przekazany do eksploatacji w listopadzie 2019 r.

W I kwartale 2017 r. Program Poprawy Efektywności przyniósł efekty o łącznej wartości 145 mln zł. Oszczędności uzyskane od początku 2016 roku (w ramach trzeciego programu poprawy efektywności) stanowią już 48 proc. łącznych oszczędności zaplanowanych na lata 2016-2018. Największy udział w osiągniętych oszczędnościach miały segmenty: wytwarzanie, dystrybucja i wydobycie.

Na koniec marca 2017 r. zobowiązania finansowe netto Grupy Tauron wyniosły 8,4 mld zł, natomiast wskaźnik długu netto do EBITDA osiągnął poziom 2,31x.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.