Tauron: w Elektrowni Łagisza zakończyła się rozbiórka chłodni kominowych

1537432222 wyburzanie chlodni lagisza tauron

fot: Tauron Polska Energia

Nieczynna chłodnia kominowa została wyburzona metodą strzałową. Jest to jedna z najbezpieczniejszych, a przy tym ekonomicznie uzasadnionych metod wyburzania dużych obiektów

fot: Tauron Polska Energia

Jak poinformowali przedstawiciele Taurona, na terenie Elektrowni Łagisza zakończyła się rozbiórka chłodni kominowych, które pracowały od lat sześćdziesiątych XX w. Dwie chłodnie zostały wysadzone w marcu i maju br. Łącznie usunięto 4000 metrów sześciennych zbrojonego betonu.

Jak argumentują przedstawiciele Taurona obiekty były przestarzałe i nie można z nich było dłużej korzystać. Wyburzenie chłodni kominowych z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku było skutkiem wyłączenia z eksploatacji pięciu 120 MW bloków energetycznych, które z uwagi na zastosowaną technologię, nie spełniały już norm środowiskowych, a ich modernizacja nie była możliwa. Obiekty, ze względu na swój stan techniczny oraz postępującą degradację, zostały zakwalifikowane do likwidacji poprzez wyburzenie.

Wycofywane z eksploatacji bloki 120 MW zastąpione zostaną jednym blokiem o mocy 910 MW, który powstaje w Jaworznie. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie – jej sprawność wyniesie 49,5 proc., podczas gdy sprawność bloków 120 MW wynosi około 33 proc. W porównaniu do bloków klasy 120 MW emisje SO2 i NOx będą niższe o ponad 80 proc., natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31 proc. Elektrownia Łagisza ma swoją siedzibę w Będzinie i jako paliwo wykorzystuje węgiel kamienny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.