Tauron upamiętnia historyczne postaci i walczy ze smogiem

1655116104 mural tauron

fot: Tauron

Mural przedstawia kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury"

fot: Tauron

Podobizna kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury" pojawiła się na ścianie w Myszkowie. Wszystko za sprawą Grupy Tauron, która w ten sposób kontynuuje akcję, której celem jest upamiętnienie ważnych postaci historycznych przy użyciu farb antysmogowych - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak poinformowali przedstawiciele Taurona, w Myszkowie odsłonięty został mural upamiętniający jednego z ważniejszych żołnierzy wyklętych, bohatera podziemia niepodległościowego kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury".

- Przeszłość buduje tożsamość, a my chcemy być bliżej społeczności lokalnych, nie tylko poprzez nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego regionu, ale również poprzez udział w inicjatywach społecznych, edukacyjnych i historycznych, które są ważne dla naszych klientów.  Tauron odpowiedzialnie podchodzi do swojej roli dużego i ważnego podmiotu gospodarczego południowej Polski i dlatego jest blisko wspólnot lokalnych i na rzecz tych wspólnot działa w wielu obszarach – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Grafikę wykonano z wykorzystaniem specjalnej techniki i przy wykorzystaniu farb antysmogowych.

Jak zaznaczają przedstawiciele spółki, nie jest to pierwsza inicjatywa udostepnienia obiektów Taurona, znajdujących się w przestrzeni publicznej pod murale lub graffiti o walorach edukacyjnych lub artystycznych. Również, jeżeli chodzi o posiadaną infrastrukturę energetyczną, to zdarza się udostepnienie elewacji niektórych stacji energetycznych artystom z obszaru street artu, grafikom lub stowarzyszeniom działającym lokalnie. Zawsze tego rodzaju projekty wpisują się w otaczającą architekturę, przestrzeń miejską i są powiązane z konkretnym regionem.

W Zabrzu na ścianie kamienicy przy ulicy Bolesława Wallek-Walewskiego 2, od lutego 2021 r. znajduje się ekomural o powierzchni 126 m kw. Na malowidle podziwiać można Wojciecha Korfantego, czyli jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Śląska i Polski. Mural ma dodatkowy walor - pochłania smog.

Wykonany w ostatnich dniach w Myszkowie mural upamiętnia kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. „Ponury" i znajduje się na ogrodzeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy ul. Miedzianej 3. Wymiary malowidła to 5 metrów wysokości i 6 metrów szerokości. Na pierwszym planie muralu widać postać „Ponurego", sprawdza pistolet przed akcją. Po bokach dwa wielkie wilki - symbole niezłomnego bohaterstwa. Na sylwetkach wilków obrazy z lasów Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Las był domem bohaterów i jest domem wilków. W tle polskie barwy narodowe, rozmywają się na niebie. Postać ta jest niezwykle barwna, działał w podziemiu niepodległościowym w trakcie II Wojny Światowej, działalności patriotycznej nie zaniechał po roku 1945. W roku 1955 w Warszawie został zakatowany na śmierć przez Urząd Bezpieczeństwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Akcjonariusze Stalexportu Autostrady zdecydowali o obniżeniu kapitału zakładowego

Walne zgromadzenie spółki Stalexport Autostrady zdecydowało w środę o zmniejszeniu kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji z 75 gr do 1 gr. W ten sposób w połowie 2027 r. do podziału między akcjonariuszy spółki mają trafić blisko 183 mln zł.

Będzie system alarmowy na telefon w przypadku zagrożenia? Minister jest na "tak"

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opowiada się za wprowadzeniem systemu alarmowego na telefon w przypadku zagrożenia. Chodzi o system Cell Broadcast, który jest wykorzystywany m.in. na Ukrainie. Jak mówił w środę minister, MSWiA w tym kierunku powinno działać, a resort cyfryzacji będzie pomagał.

Historyczny krok w polskiej energetyce. Rozpoczynają się prace przy budowie elektrowni jądrowej

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oficjalnie wkroczyła w kolejny etap. Generalny wykonawca – Bechtel – przejął w środę, 5 sierpnia 2026 r., od Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) zarządzanie terenem inwestycji w gminie Choczewo. Jednocześnie ruszają szeroko zakrojone prace ziemne, które zrealizuje Budimex SA, jedna z największych firm budowlanych w kraju. To wyraźny sygnał, że projekt przechodzi z fazy przygotowań do realnych działań w terenie.

Greenpeace Polska chce uczestniczyć w obronie zakazu importu rosyjskiego gazu przed TSUE

Fundacja Greenpeace Polska złożyła wniosek o dołączenie do postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym należąca do Gazpromu spółka Nord Stream 2 AG zaskarżyła unijny zakaz importu rosyjskiego gazu - podała organizacja.