Tauron sprzeda Skarbowi Państwa oddłużone kopalnie za symboliczną złotówkę

fot: Maciej Dorosiński

Paweł Szczeszek był prezesem Enei od połowy 2020 roku

fot: Maciej Dorosiński

Grupa Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Przed transakcją spółka zostanie całkowicie oddłużona - poinformowała w środę Grupa Tauron.

Ofertę przeprowadzenia transakcji na takich zasadach resort aktywów państwowych złożył Tauronowi 13 września tego roku. W środę Grupa poinformowała o jej przyjęciu, nie podając ostatecznego terminu finalizacji procesu zbycia akcji spółki wydobywczej; wcześniej informowano, że może to nastąpić przed końcem tego roku.

Transakcja zostanie przeprowadzona na podstawie warunkowej umowy sprzedaży akcji (...), która zostanie zawarta po uzgodnieniu jej treści oraz po uzyskaniu przez Emitenta wszystkich wymaganych zgód - podał Tauron w raporcie giełdowym.

Bezpośrednie przejęcie kontroli nad górniczymi firmami przez Skarb Państwa to element porządkowania struktury organizacyjnej górnictwa węgla kamiennego. Wcześniej w podobny sposób - również za 1 zł za każdy przejmowany pakiet - Skarb Państwa odkupił od akcjonariuszy (państwowych spółek) akcje Polskiej Grupy Górniczej.

Cena nabycia (akcji Taurona Wydobycie - PAP), tj. 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049 - poinformował Tauron w środowym komunikacie.

Jak zaznaczono, transakcja zakłada wcześniejsze całkowite oddłużenie spółki Tauron Wydobycie przed sprzedażą akcji na rzecz Skarbu Państwa. Grupa nie podała w komunikacie szczegółów dotyczących procesu oddłużenia. Poinformowano natomiast, że obecnie wartość bilansowa netto wierzytelności przysługujących Tauronowi od spółki Tauron Wydobycie z tytułu udzielonych pożyczek wewnątrzgrupowych wynosi zero zł. Także wartość bilansowa netto posiadanych przez Tauron akcji spółki wydobywczej wynosi zero.

Tauron Wydobycie jest największym po Polskiej Grupie Górniczej producentem węgla energetycznego w Polsce. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w kopalniach: Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu i Brzeszcze w Brzeszczach. Spółka posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce.

- Wydzielenie aktywów górniczych jest jednym z istotnych warunków realizacji zielonego zwrotu Taurona. Pozwoli to na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację Grupy w zakresie rozbudowy portfela Odnawialnych Źródeł Energii i inwestycji w sieci elektroenergetyczne - ocenił prezes Taurona Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie spółki.

Szczeszek zaznaczył, że oszacowana na symboliczną złotówkę wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję skupionych w spółce Tauron Wydobycie kopalń oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej perspektywie, zgodnej z rządowymi planami wobec górnictwa.

Transakcja dotyczy nabycia przez Skarb Państwa 36 051 078 akcji spółki Tauron Wydobycie, obecnie należących do firmy Tauron Polska Energia - lidera Grupy Tauron. To 100 proc. akcji wydobywczej spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.