Tauron, samorząd i strefa pracują nad społecznością energetyczną

fot: Maciej Dorosiński

Na miejscu wypadku pojawili się funkcjonariusze policji i inspektorzy pracy

fot: Maciej Dorosiński

Działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, obniżenie kosztów produkcji i zużycia energii oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii – to cele, które razem z Tauronem stawiają sobie przedstawiciele powiatu kamiennogórskiego i Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Jak poinformowały służby prasowe spółki, trwają prace nad wypracowaniem koncepcji działania społeczności energetycznej.

Z inicjatywy powiatu kamiennogórskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości (SSEMP), z udziałem zarządu Tauron Ciepło, w lipcu br. odbyło się pierwsze spotkanie w celu wypracowania koncepcji rozwoju społeczności energetycznej.

- Bardzo cieszy nas inicjatywa utworzenia społeczności energetycznej w Kamiennej Górze. Rozwój energetyki rozproszonej, efektywna energetyka w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii, w przystępnych cenach, to również nasze cele na najbliższe lata. Liczymy na zaangażowanie lokalnych społeczności w działania zmierzające do obniżenia kosztów wytwarzania i dostawy energii oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii – powiedział Ireneusz Perkowski, wiceprezes zarządu Tauron Ciepło.

Starostwo Kamiennej Góry planuje przedstawić koncepcję działania społeczności energetycznej – w  aspekcie technicznym, ekonomicznym oraz formalno-prawnym, do końca listopada br. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne spotkania podmiotów zainteresowanych utworzeniem lokalnej społeczności energetycznej w Kamiennej Górze.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo Energetyczne przez społeczność energetyczną rozumiemy podmiot posiadający zdolność prawną, który działa na zasadzie dobrowolnego i otwartego uczestnictwa. Społeczności energetyczne to różne formy organizacji, które wspierają rozwój energetyki rozproszonej i angażują mieszkańców danych terenów.

Projekt realizowany w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ma pomóc w rozwoju OZE w Polsce i promować lokalne inicjatywy, takie jak klastry energii, spółdzielnie energetyczne czy prosumenci, którzy mają potencjał do odegrania znaczącej roli w polskiej transformacji energetycznej.

Wsparcie przedinwestycyjne obejmie działania na rzecz opracowania optymalnego modelu prawnoorganizacyjnego i biznesowego potrzebnego do uruchomienia lub rozwoju społeczności energetycznej. Po zaakceptowaniu przez Ministerstwo koncepcji funkcjonowania społeczności energetycznej możliwe będzie uzyskanie wsparcia inwestycyjnego na realizację konkretnych projektów.  

W spotkaniu, oprócz Zarządu Tauron Ciepło, wzięli udział prezes SSEMP, burmistrz i wiceburmistrz miasta Kamienna Góra, starosta powiatu kamiennogórskiego, kierownictwo lokalnej Spółdzielni Mieszkaniowej Szarotka w Kamiennej Górze oraz przedstawiciele pracodawców regionalnych.

Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą elektrociepłownie zlokalizowane w Katowicach, Tychach, Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej oraz Cieszynie jak również Obszar Ciepłowni Lokalnych, w skład których wchodzą główne ciepłownie w Olkuszu, Zawierciu i Kamiennej Górze. Łączna moc cieplna zainstalowana w elektrociepłowniach  wchodzących w skład spółki - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych - wynosi 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie Tauron Ciepło wynosi 1100 km. Poprzez ponad 5000 węzłów cieplnych, spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. Spółka obsługuje łącznie około 4000 klientów, ogrzewa ponad 10 000 budynków w aglomeracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ta wiedza może uratować życie. Krajowy Trening Pierwszej Pomocy w szpitalu MSWiA w Katowicach

Jak się zachować gdy ktoś nagle stracił przytomność, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową czy jak skutecznie zatamować silny krwotok lub użyć defibrylatora AED – tego i innych umiejętności, które mogą uratować życie będzie się można nauczyć podczas pierwszego Krajowego Treningu Pierwszej Pomocy w szpitalu MSWiA w Katowicach.

JSW sprzedaje hotel Różany Gaj w Gdyni. Cena to 25 mln złotych

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż hotelu Różany Gaj w Gdyni. Pierwszy raz węglowa spółka chciała go sprzedać już dziesięć lat temu.

GPW jako infrastrukturalny fundament Metropolii GZM. Rola wody w rozwoju miast i biznesu

W dyskusjach o rozwoju gospodarczym Górnego Śląska i Zagłębia najczęściej mówi się o ulgach podatkowych, uzbrojeniu działek czy sieci dróg. Rzadko jednak zauważa się czynnik krytyczny, bez którego żadna fabryka, strefa ekonomiczna ani osiedle mieszkaniowe po prostu nie mają prawa działać: stały i masowy dostęp do wody. W aglomeracji o tak gęstej zabudowie i specyficznej hydrogeologii, kluczową rolę technologiczną odgrywa Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW) S.A. w Katowicach – hurtowy dostawca, od którego zależy ciągłość funkcjonowania lokalnej gospodarki i samorządów.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r.