Tauron: ponad miliard zysku netto w pierwszym półroczu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Promowanie marki „Polski węgiel dla Ciebie" to inicjatywa Południowego Koncernu Węglowego na promocję rodzimych produktów.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Grupa Tauron szacuje, że miała w I półroczu br. 2,094 mld zł EBITDA, 1,237 mld zł zysku operacyjnego i 1,005 mld zł zysku netto przy przychodach na poziomie 8,755 mld zł - podała we wtorek (1 sierpnia) spółka w komunikacie.

Z wyliczeń PAP Biznes wynika też, że w II kwartale zysk netto grupy wyniósł 364,5 mln zł, a przychody 4.165 mln zł.

Z dotychczas zebranych przez PAP prognoz analityków wynika, że spodziewali się oni w II kwartale wypracowania przez Tauron ok. 355 mln zł zysku netto i ok. 897 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 4.332 mln zł.

Tauron podał w komunikacie, że strata EBITDA segmentu Wydobycie wyniosła w I półroczu 5 mln zł. Zysk EBITDA segmentu Wytwarzanie wyniósł 306 mln zł, Dystrybucji 1.203 mln zł, a sprzedaży 545 mln zł.

Spółka podała, że produkcja węgla handlowego wyniosła w I półroczu 3,3 mln ton, a sprzedaż węgla 3,6 mln ton. Produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 9,5 TWh, a produkcja ciepła 7,1 PJ. Dystrybucja energii elektrycznej wyniosła 25,7 TWh (w tym do odbiorców końcowych: 24,4 TWh), a sprzedaż detaliczna energii elektrycznej 17,2 TWh.

Tauron podał, że w wynikach I półrocza 2017 r. ujęto rozwiązanie rezerw na umowy rodzące obciążenia związane ze wspólnym przedsięwzięciem Elektrociepłownią Stalowa Wola, co wpłynęło na zwiększenie wyniku finansowego brutto segmentu Sprzedaż o 201 mln zł. Ujęto też przychody finansowe z tytułu dodatnich różnic kursowych związanych z wyceną zobowiązań z tytułu dłużnych papierów wartościowych (obligacje) oraz pożyczek denominowanych w euro, co wpłynęło na zwiększenie wyniku brutto grupy o 72 mln zł.

W wynikach I półrocza grupa rozpoznała odpisy aktualizujące i ich odwrócenia z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych segmentu Wytwarzanie: wartość utworzonych odpisów netto dotyczących farm wiatrowych i elektrowni wodnych wyniosła 68 mln zł, a wartość odwróconych odpisów netto dotyczących majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wyniosła 36 mln zł.

Łączna kwota netto odpisów wynosi 32 mln zł, a łączny szacunkowy wpływ na obciążenie skonsolidowanego wyniku finansowego netto wynosi 26 mln zł.

Wartość odpisów netto nie wpływa na wynik EBITDA.

Wśród istotnych czynników mających wpływ na wyniki I półrocza 2017 roku w porównaniu z I półroczem 2016 r. Tauron wymienił: wzrost wolumenu sprzedanego węgla o 1,1 mln ton (o 44,7 proc.), wzrost wolumenu dystrybuowanej energii o 0,93 TWh (o 3,74 proc. rdr) i znaczący spadek kosztów umorzenia praw majątkowych w związku z niższą ceną nabycia zielonych certyfikatów przez segment Sprzedaż (będący konsekwencją spadku rynkowych cen zielonych certyfikatów).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.