Tauron: pilotażowa mikrosieć w ramach umowy z NCBR

fot: Maciej Dorosiński

Wiceprezes Tauron Polska Energia Jarosław Broda wskazał, że kluczowymi warunkami będą ubezpieczenie ryzyka związanego z ewentualną modernizacją jednostek, a także czas

fot: Maciej Dorosiński

Tauron zbuduje pilotażową instalację mikrosieci zdolnej do samodzielnego pokrywania własnego zapotrzebowania na energię elektryczną. To jeden z projektów grupy dofinansowanych przez NCBR w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego.

Jak wyjaśnił w środowym komunikacie Tauron, chodzi o rozwiązania interesujące szczególnie dla zagrożonych utratą zasilania regionów znajdujących się na końcach sieci energetycznych (osiedli domów jednorodzinnych, parków przemysłowych, obiektów turystycznych), a także rozwijających się w Polsce klastrów energetycznych.

Mikrosieć to mała sieć elektroenergetyczna pozwalająca na zagwarantowanie dostaw energii elektrycznej dla odbiorców do niej przyłączonych. Instalacja, którą zbuduje Tauron będzie złożona z odnawialnych źródeł energii, bateryjnego magazynu energii elektrycznej oraz elementów sterujących pracą mikrosieci.

- Sieć dzięki możliwości okresowego funkcjonowania w trybie wyspowym będzie mniej wrażliwa na konsekwencje silnych wichur czy zakłóceń w krajowym systemie energetycznym. Instalacje te mogą więc przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia strat na przesyle energii elektrycznej oraz zapewnienia klientom niezawodności dostaw energii elektrycznej - wyjaśnił energetyczny koncern.

Kolejne etapy projektu "Model funkcjonowania energetyki rozproszonej 2.0 - samobilansujące się obszary sieci elektroenergetycznej" zakładają: wybór odpowiedniej lokalizacji, dobór źródeł energii oraz automatyki i systemów pozwalających na precyzyjne sterowanie mikrosiecią.

Instalacja zostanie poddana testom w normalnych i nietypowych warunkach pracy. Na bazie otrzymanych wyników opracowana zostanie szczegółowa dokumentacja umożliwiająca powielenie mikrosieci w innych lokalizacjach.

Projekt dotyczący pilotażowej instalacji mikrosieci jest realizowany jest z dofinansowaniem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju uzyskanego w konkursie Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego (PBSE). W pierwszym konkursie PBSE Tauron otrzymał 28 mln zł dofinansowania na 8 projektów badawczo-rozwojowych, co wyczerpało jedną trzecią budżetu konkursu.

Tauron wskazuje też, że projekt dotyczący mikrosieci wpisuje się w inicjatywy badawczo-rozwojowe związane z energetyką rozproszoną wdrażanej obecnie w grupie Strategicznej Agendy Badawczej.

- Spoglądamy w przyszłość, w której większą rolę będą odgrywać rozproszone, lokalne źródła energii. Jednocześnie chcemy zapewnić naszym klientom większą pewność zasilania w każdych warunkach. Program budowy mikrosieci łączy te dwa cele i wzmacnia ambicje Tauronu, aby być liderem w kształtowaniu energetyki przyszłości - wyjaśnił cytowany wiceprezes Tauronu ds. zarzadzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda.

Dodał, że cała grupa obecnie prowadzi 22 projekty badawczo-rozwojowe, a ogłoszona pod koniec listopada br. Strategiczna Agenda Badawcza to swoista "mapa drogowa" dla innowacji, pozwalająca na szybszy wybór projektów do realizacji, sprawniejsze alokowanie zasobów finansowych i bardziej efektywną współpracę z otoczeniem biznesowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny do soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala