Tauron: nowe centrum zarządzania we Wrocławiu

1506436286 tauron centrum dyspozycji mocy

fot: Tauron PE

Dyspozycja sieciowa to serce każdej spółki dystrybuującej energię elektryczną. To z tego miejsca zarządza i steruje się siecią elektroenergetyczną

fot: Tauron PE

Spółka Tauron Dystrybucja zakończyła we Wrocławiu budowę Centrum Zarządzania Siecią. Dzięki nowoczesnym systemom zainstalowanym w dyspozycji, spółka będzie mogła jeszcze szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych związanych z dostawami prądu – poinformowało we wtorek (26 września) biuro prasowe Taurona.

- Dyspozycja sieciowa to serce każdej spółki dystrybuującej energię elektryczną. To z tego miejsca zarządza i steruje się siecią elektroenergetyczną. Praca dyspozytorów odbywa się tutaj przez 24 godziny na dobę i przez 365 dni w roku. To specjalnie przygotowani i przeszkoleni pracownicy. Najlepsi specjaliści w tej dziedzinie energetyki – wyjaśniono w komunikacie przesłanym do portalu górniczego nettg.pl.

Pracę służb dyspozytorskich wspierają najnowocześniejsze narzędzia informatyczne, dzięki którym dyspozytorzy w każdym momencie mogą sprawdzić warunki pracy wszystkich stacji elektroenergetycznych i zdalnie nimi sterować.

- Dzięki nowoczesnym narzędziom, którymi dysponują pracownicy Tauron, łatwo i szybko można znaleźć schemat rozdzielni wybranej stacji elektroenergetycznej. Jednym kliknięciem dyspozytor natychmiast przechodzi do szczegółowego schematu i dzięki temu bardzo szybko może zareagować w sytuacji każdego zdarzenia sieciowego, uszkodzenia czy usterki, jakie wystąpią w sieci energetycznej - napisano.

Spółka podkreśla, że wyposażenie pracowników w nowoczesne urządzenia techniczne umożliwia przede wszystkim szybkie ustalanie przyczyn i lokalizacji przerw w zasilaniu. To szczególnie istotne w sytuacjach kryzysowych, podczas powodzi lub wichur, które uszkadzają linie energetyczne.

Znaczna część powierzchni nowej dyspozycji zajmuje cześć techniczna - w tym urządzenia telemechaniki, serwerownie teletechniczne i informatyczne. Obiekt został wyposażony w kilka źródeł niezależnego zasilania, co zapewnia ciągłość jego funkcjonowania. W sumie powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ok. 3 tysiące metrów kwadratowych.

Nowe Centrum Zarządzania Siecią objęło swoim zasięgiem cały Dolny Śląsk. Czterokondygnacyjny budynek z parkingiem podziemnym powstał we wrocławskich Krzykach, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Sztabowej. Dyspozycja powstała w ciągu dwóch lat i jest jedną z najnowocześniejszych w kraju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.