Tauron może zainwestować 20 mld zł do 2020 roku

Tauron Polska Energia (TPE, dawniej Energetyka Południe) może wydać na inwestycje do 2020 roku nawet 20 mld zł, poinformował w środę prezes spółki Dariusz Lubera.

- Do 2020 roku kwota inwestycji może sięgnąć nawet 20 mld zł - powiedział Lubera dziennikarzom w kuluarach Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.

Dodał, że spółka przewiduje zwiększenie w tym okresie mocy do 6,0 tys. MW z 5,4 tys. MW obecnie. - Naszym celem jest w zasadzie utrzymanie potencjału i tylko nieznaczne zwiększenie mocy - powiedział Lubera.

Finansowanie miałoby pochodzić z emisji akcji na ok. 5 mld zł, a także ze źródeł zewnętrznych. Według Lubery, obecnie 1 MW nowej mocy kosztuje ok. 2 mln euro.

W najbliższym czasie przyrost mocy netto w spółce wyniesie 100-200 MW, poinformował też prezes. W marcu 2009 roku rusza nowy blok energetyczny Łagisza o mocy 460 MW.

Z wcześniejszych informacji agencji ISB wynika, że Tauron rozważał możliwość budowy 900 MW w Jaworznie, 900 MW w Blachowni i 460 MW w Halembie.

Lubera poinformował też w środę, że w połowie lub od koniec października spółka poda więcej szczegółów z publikowanej wówczas strategii. Zaznaczył, że budowane moce będą głównie opalane węglem kamiennym, ale Tauron prowadzi też rozmowy z PGNiG w sprawie źródeł gazowych.

Prezes poinformował też, że oprócz wydatków na nowe moce firma będzie też modernizowała sieci dystrybucyjne. W 2007 roku przeznaczyła na ten cel 640 mln zł, a w tym planuje wydać 800 mln zł.

W ub. tygodniu minister skarbu Aleksander Grad mówił, że oferta Tauronu zostanie przesunięta na 2010 rok z 2009 roku zapisanego w kwietniowym \"Programie prywatyzacji na lata 2008-2011\".

Jednakże w dołączonych do projektu budżetu 2009 \"Kierunkach prywatyzacji majątku Skarbu Państwa w 2009 r.\" podano, że \"pierwszy etap prywatyzacji Tauron Polska Energia SA (podwyższenie kapitału) przewiduje się na przełomie lat 2009-2010, a następnie MSP zamierza zbyć akcje spółki należące do Skarbu Państwa\".

W skład grupy, kontrolowanej przez Skarb Państwa (99,99%), wchodzi Południowy Koncern Energetyczny (PKE), dystrybutorzy energii Enion i EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola, Elektrociepłownia Tychy i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.