Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny

Tauron Polska Energia SA oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie budowy zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni, wytwarzania energii elektrycznej w oparciu między innymi o gaz ziemny oraz obrotu energią elektryczną.

Spółki reprezentowali: Michał Szubski, prezes Zarządu PGNiG SA i Radosław Dudziński, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. strategii oraz Dariusz Lubera, prezes Zarządu Tauron Polska Energia SA i Stanisław Tokarski, wiceprezes Zarządu Tauron Polska Energia SA ds. strategii i rozwoju.
- Zgodnie z zapisami listu spółki rozpoczynają współpracę dotyczącą projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu, w szczególności w zakresie składowania i przesyłania CO2 - poinformował nettg.pl Paweł Gniadek, rzecznik Tauronu. Według wstępnych założeń nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 megawatów. W zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld. m3 gazu ziemnego rocznie.

Do 27 listopada zostaną powołane zespoły robocze, których zadaniem będzie analiza potencjalnych projektów oraz przygotowanie koncepcji współdziałania i modelu realizacji wspólnych przedsięwzięć, w szczególności w zakresie technicznym i finansowym.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W swojej strategii PGNiG zakłada wydłużenie łańcucha wartości i poszerzenie zakresu działalności, m.in. o wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.

Tauron Polska Energia SA jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, holderem w grupie kapitałowej, w której prowadzona jest działalność związana z wydobyciem węgla, wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła, dystrybucją energii elektrycznej, obrotem energią elektryczną oraz dystrybucją i sprzedażą ciepła. Jako lider sprzedaży detalicznej energii elektrycznej w Polsce i drugi największy jej wytwórca Grupa Tauron zakłada dywersyfikację swoich struktur wytwórczych poprzez wykorzystanie paliwa gazowego oraz rozwijanie technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.