Tauron - ekologiczny potentat

Elektrownia Lagisza KK

fot: Krystian Krawczyk

W nocy z wtorku na środę w elektrowni „Łagisza” próbną prace rozpoczął nowy blok o mocy 460 megawatów

fot: Krystian Krawczyk

W elektrowni Łagisza emisja dwutlenku węgla w ciągu ostatnich lat została ograniczona o ponad 20 procent. Zakłady Grupy Tauron należą do polskiej czołówki w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego. Zwłaszcza inwestycje w elektrowniach Siersza i Łagisza, a także elektrociepłowni Tychy, przynoszą wymierne efekty.

Proces modernizacji przedsiębiorstw wchodzących obecnie w skład Grupy Tauron trwa nieprzerwanie od dwudziestu lat. Doskonałym przykładem jest elektrownia Siersza, w której bloki energetyczne odpowiadają aktualnym wymogom ekologii. Instalacja odsiarczania spalin oraz zaprzestanie składowania odpadów paleniskowych przyniosły dobre rezultaty. Końcowym efektem tych działań była rewitalizacja dwóch najstarszych bloków energetycznych, połączona z odbudową mocy wytwórczych. Przeprowadzony w ub. r. audyt systemu monitorowania i rozliczania emisji CO2 wypadł pozytywnie. Zakład otrzymał również certyfikat ekologiczny Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za projekt ograniczania hałasu emitowanego przez elektrownię.

Łagisza znacznie obniża emisję CO2

Podobnie sytuacja przedstawia się w elektrowni Łagisza, gdzie emisja dwutlenku węgla w ciągu ostatnich lat została ograniczona o ponad 20 proc., a sprawność bloków wzrosła z 36 proc. do 45 proc.

- W Tauronie realizujemy wiele inwestycji, wiele projektów, między innymi tych dotyczących biomasy. Następuje wymiana kotłów spalających węgiel na spalające biomasę oraz takie, gdzie jest współspalanie. Jeżeli chodzi o koszty, to blok w Łagiszy kosztował około 2 miliardów złotych. Jest bardziej efektywny, jego parametry są znacznie lepsze - wyjaśnia Joanna Schmid, wiceprezes Taurona wskazując, że firma uczestniczy w projektach zaawansowanych technologii pozyskiwania energii, w tym także z zakresu czystych technologii węglowych. - To projekty pilotażowe, mające pokazać, na ile będzie możliwy wychwyt dwutlenku węgla - dodaje.

Pożyczka z WFOŚiGW

Na uwagę zasługuje także ścisła współpraca Tauronu z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przypomnijmy, że elektrociepłownia Tychy otrzymała w br. preferencyjną pożyczkę w wysokości 30 mln zł. Środki te, pozyskane dzięki umowie z WFOŚiGW, przeznaczone zostaną na dofinansowanie budowy instalacji zasilania biomasą oraz modernizację nowoczesnego kotła fluidalnego o mocy 70 megawatów cieplnych. Cała inwestycja kosztować będzie ok. 120 mln zł.
Obecnie przestarzały już kocioł w tyskiej elektrociepłowni opalany jest węglem. Jego wymiana na nowy, fluidalny, ze złożem bąbelkowym, opalany w 100 proc. biomasą wynika z konieczności dostosowania tego źródła do nowych zaostrzonych, norm ekologicznych w zakresie emisji pyłów i gazów, które obowiązywać będą od 2016 roku. Ich spełnienie byłoby niemożliwe bez kompleksowej modernizacji istniejącej instalacji.

Inwestycja przebiegnie w dwóch etapach. W pierwszym, którego realizację przewidziana jest na rok 2012, realizowana będzie modernizacja kotła dająca możliwość spalania 100 proc. biomasy oraz zabudowa kotła rusztowego. W etapie drugim zaplanowano budowę kolejnego bloku i olejowych kotłów szczytowych wraz z niezbędną infrastrukturą. Zakończenie całego zadania przewidziano do końca 2015 roku. Pożyczka z WFOŚiGW pozwoli na rozpoczęcie inwestycji.

Dla wspólnego dobra

Dzięki temu poważnemu zmniejszeniu ulegnie roczna emisja zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, przede wszystkim pyłu, dwutlenku siarki i tlenków węgla. Nowy kocioł będzie mógł produkować również 40 MW energii elektrycznej.

- To przykład dobrej współpracy przemysłu i Funduszu dla wspólnego dobra. Dlatego podczas negocjacji tej umowy nie było istotnych spornych kwestii, bo obie jej strony dobrze rozumiały sens i potrzebę ochrony powietrza w naszym regionie i wartość przeznaczanych na to publicznych pieniędzy - podkreśla Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Z kolei dyrekcja elektrociepłowni Tychy zwraca uwagę na rzeczową współpracę z ekspertami Funduszu, która zaowocowała rozpoczęciem skutecznej modernizacji całego zakładu, aby jak najbardziej ograniczyć jego ingerencję w środowisko naturalne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.

Jak chronić polskie górnictwo przed cyberzagrożeniami? Jarosław Zagórowski wskazuje nową drogę

GIG zna specyfikę zakładów górniczych, systemów automatyki, infrastruktury podziemnej, monitoringu i procesów technologicznych. Wiemy, że w przemyśle bezpieczeństwo cyfrowe musi iść w parze z bezpieczeństwem technicznym oraz organizacyjnym - mówi Jarosław Zagórowski, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.