Tauron Dystrybucja: rozbudowują system łączności

1441694267 system lacznosci tetra tauron dystrybucja

fot: Tauron Dystrybucja

Dzięki TETRZE identyfikowanie, reagowanie i usuwanie usterek staje się szybsze. System zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych informacji, a w sytuacji kryzysowej ma zapewnione zasilanie awaryjne przez minimum 36 godzin od chwili wystąpienia awarii

fot: Tauron Dystrybucja

W przypadku awarii sieci energetycznej brygady techniczne muszą polegać na niezawodnych systemach komunikacji. Dlatego Tauron Dystrybucja inwestuje w cyfrowy system łączności radiotelefonicznej - TETRA - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. 

Aby skutecznie działać w sytuacjach nawet największego zagrożenia pracy sieci elektroenergetycznej, dyspozytorzy i brygady techniczne zostały wyposażone w całkowicie niezależną łączność. W gliwickiej dyspozycji mocy składa się na nią kilka elementów. Stanowiska pracy są wyposażone w niezależne linie telefoniczne telefonii stacjonarnej oraz cyfrową łączność bezprzewodową. Budynek ma niezależne przyłącza światłowodowe, a dyspozytorzy dedykowane konsole integrujące łączność stacjonarną, komórkową i TETRA. Gwarantuje to bezpieczeństwo pracy, a dyspozytorom daje możliwość ciągłego kontaktu oraz zarządzania zespołami i sytuacją w terenie

Dzięki TETRZE identyfikowanie, reagowanie i usuwanie usterek staje się szybsze. System zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych informacji, a w sytuacji kryzysowej ma zapewnione zasilanie awaryjne przez minimum 36 godzin od chwili wystąpienia awarii. Sieć TETRA została także zintegrowana z systemem łączności dyspozytorskiej oraz środowiskiem SCADA, czyli systemem, dzięki któremu dyspozytorzy w każdym momencie mogą sprawdzić warunki pracy wszystkich stacji elektroenergetycznych i zdalnie nimi sterować.

Aktualnie Tauron Dystrybucja wdraża sieć cyfrowego trankingu na terenie oddziału w Będzinie. Powstanie tam trzynaście stacji bazowych TETRA, zostanie wybudowanych pięć nowych wież telekomunikacyjnych i siedem kontenerów technicznych oraz zmodernizowanych osiem wież łączności telekomunikacyjnych.

Dyspozytorzy w oddziale w Będzinie, w ramach pojedynczej konsoli w systemie TETRA, będą mieli zapewnione usługi wywołań indywidualnych, grupowych oraz alarmowych. Pracownicy otrzymają radiotelefony dwóch typów: przewoźne i ręczne. Terminale przewoźne, instalowane w pojazdach, mają możliwość przedłużania sygnału stacji bazowych do kolejnych odbiorców. Każdy z terminali posiada wbudowane odbiorniki GPS oraz mechanizmy bezpieczeństwa. W ramach projektu w terminale wyposażono ponad dwieście samochodów technicznych, a użytkownikom przekazano czterysta radioterminali przenośnych.

System TETRA to technologia oparta o standard stworzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych - ETSI. Jest otwartym standardem cyfrowej łączności radiotelefonicznej przeznaczonym między innymi dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Wyjątkowość tego standardu polega na dostarczeniu systemu komunikacyjnego pozwalającego na koordynację działań służb szybkiego reagowania w bezpieczny i nie zakłócany sposób. Technologia pozwala na zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa połączeń oraz dostępności sieci. Dodatkowo standard TETRA dostarcza kanały transmisji danych na całym obszarze występowania zasięgu radiowego, dzięki którym mogą być równolegle prowadzone rozmowy oraz wymiana danych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.