Tauron coraz bardzie wykorzystuje technologie tzw. sztucznej inteligencji

fot: Tauron PE

Potrafią zapewnić firmom elastyczne rozwiązania w zakresie zakupu energii

fot: Tauron PE

Tauron na coraz większą skalę wykorzystuje sztuczną inteligencję w realizacji projektów rozwojowych. Szczególnie jest to widoczne w obszarze dystrybucji, gdzie takie rozwiązania funkcjonują już o sferach obsługi klienta, rozpoznawania usterek linii energetycznych czy też diagnostyki urządzeń - poinformowało w środę, 29 maja, biuro prasowe polskiej spółki energetycznej.

- Jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, wdrożyliśmy w ubiegłym roku system Wirtualnego Agenta, który wspiera proces przyjmowania i rejestracji zgłoszeń awarii sieci energetycznej. Oprócz tradycyjnych konsultantów, zgłoszenia na linii alarmowej 991 przyjmują wirtualni agenci. Pozwala to na jednoczesne przyjmowanie i rejestrowanie kilkuset zgłoszeń telefonicznych. Oprócz wirtualnego agenta, chcemy także wprowadzać inne narzędzia w zakresie obsługi klienta, oparte na sztucznej inteligencji. Przede wszystkim chodzi o system CRM automatyzujący i wspomagający procesy w zakresie sprzedaży, marketingu czy obsługi klienta – mówi Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju

Prototyp systemu zarządzania transformatorami
Tauron Dystrybucja pracuje także nad stworzeniem prototypu systemu, którzy pomoże zarządzać transformatorami. W projekcie chodzi przede wszystkim o to, by skutecznie diagnozować urządzenia w okresie ich użytkowania. Dzięki zebranym danym pomiarowym, system będzie w stanie wytypować te transformatory, które kwalifikują się do przeprowadzenia remontów, jeszcze przed fizycznym wystąpieniem usterki. Pozwoli to lepiej planować remonty, obniżyć ilości likwidowanych urządzeń, ograniczyć koszty napraw i usuwania awarii.

Automatyczne wykrywanie usterek
Tauron poszukuje także możliwości wykorzystania elementów sztucznej inteligencji do automatycznego wykrywania usterek występujących w napowietrznych liniach energetycznych, na podstawie informacji i obrazu otrzymanych podczas oblotów linii. Tauron przeprowadził pierwsze testy takiego rozwiązania z jednym ze start-upów. Jest to obiecująca technologia, wymaga jednak dalszych badań i rozwoju.

Lokalizacja odbiorników zakłócających
Ponadto spółka jest w trakcie budowy zaawansowanego systemu, który będzie lokalizował odbiorniki zaburzające parametry energii elektrycznej oraz oceniał ich indywidualną emisję. Celem projektu jest ocena wpływu takich odbiorników na jakość przesyłanej energii elektrycznej. Innym przedsięwzięciem jest przygotowanie platformy zarządzania danymi z zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Celem projektu jest osiągnięcia zwiększonej obserwowalności sieci dystrybucyjnej, podejmowania bardziej efektywnych decyzji w odniesieniu do utrzymania i rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej.

Oba projekty, jak również ten dotyczący diagnostyki transformatorów, są realizowane ze wsparciem funduszy z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.