Tauron Ciepło znów edukuje o korzyściach z ciepła sieciowego

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

O korzyściach z ciepła sieciowego, szczególnie w dużych aglomeracjach, a także roli tego źródła ciepła jako skutecznego narzędzia walki ze smogiem - edukuje w drugiej edycji akcji informacyjnej #WeźNieSmoguj, #WeźOddychaj spółka Tauron Ciepło.

Jak poinformowała we wtorek, 9 listopada, rzeczniczka Tauronu Ciepło Małgorzata Kuś, akcja kierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich, opiera się m.in. na publikacji elektronicznej, tzw. ebook, w których rozwiewane są mity dotyczące ogrzewania oraz na filmie animowanym o smogu - dla młodszych odbiorców. Oba te materiały dostępne są już na stronie wezniesmoguj.tauron.pl.

Spółka grzewcza Tauronu przypomina w swojej akcji m.in., że jej sieć ciepłownicza ma długość ponad 1,1 tys. km, czyli mniej więcej tyle, ile dystans między Katowicami a Amsterdamem. Wyjaśnia w niej również, jak działa automatyka pogodowa, oraz że z ciepła sieciowego można korzystać przez cały rok.

- Nowoczesna forma przekazu zastosowana w interaktywnej animacji wybrana została specjalnie z myślą o młodych ludziach. Liczymy na to, że podobnie jak w ub. roku, film i e-book okażą się przydatnymi narzędziami podczas lekcji o tematyce ekologicznej, a kampania spotka się z dobrym odbiorem młodzieży i nauczycieli - zaznaczył cytowany przez Kuś wiceprezes Tauronu Ciepło Wojciech Frank.

Spółka przekonuje, że przygotowane przez nią materiały, w tym film animowany, mogą być wykorzystane przez nauczycieli np. podczas lekcji biologii, geografii czy lekcji wychowawczych.

W pierwszej edycji kampanii można było dowiedzieć się, jak działa elektrociepłownia, oraz że zamontowane w niej filtry wychwytują ponad 99,9 proc. emitowanych zanieczyszczeń, dlatego ciepło sieciowe przeciwdziała powstawaniu smogu. Dodatkowo jest też bardziej opłacalne, niż domowy piec na węgiel.

W poprzednim sezonie grzewczym w elektrociepłowniach grupy Tauron wyprodukowano łącznie około 12 mln gigadżuli (GJ) ciepła. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez koncern korzysta ponad 800 tys. mieszkańców, przede wszystkim Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a także np. części woj. małopolskiego oraz Stalowej Woli.

Spółka wskazuje, że miniona zima była wyjątkowo surowa: do końca kwietnia br. średnia temperatura sezonu grzewczego wynosiła 3,9 st. C, podczas gdy rok wcześniej było to 6 st. C. Podobne do ubiegłego sezonu poziomy temperatur odnotowano ostatnio w latach 2010-2011.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Łączna moc cieplna zainstalowana jej zakładów wytwórczych - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych - wynosi ok. 1170 MW. Całkowita wartość mocy zamówionej wynosi 2132 MW.

Poprzez prawie 4 tys. węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4 tys. klientów (spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe itp.), ogrzewając blisko 9 tys. budynków w aglomeracji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.