Tauron Ciepło w dwa lata zamierza rozbudować sieć i zwiększyć moc o 110 megawatów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tauron ogrzeje Sosnowiec

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- W ciągu najbliższych dwóch lat sieć ciepłownicza spółki Tauron Ciepło zostanie rozbudowana poprzez przyłączenie do niej nowych odbiorców, zamawiających ok. 110 megawatów mocy cieplej - wynika z informacji tego największego dostawcy ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.

Przyłączenia w ramach likwidacji indywidualnych pieców węglowych stanowią już teraz około 20 proc. zaplanowanych przyłączeń. Pozostałe to nowe inwestycje, głównie mieszkaniowe - poinformował Tauron w poniedziałek. W planach spółki na najbliższe lata jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej nawet 25 tys. mieszkań w aglomeracji.

W ub. roku Tauron Ciepło przyłączył do sieci odbiorców zamawiających w sumie 43 megawaty mocy cieplnej. To m.in. nowe obiekty w Katowicach: kompleks biurowy u zbiegu ulic Dąbrówki i Mickiewicza, domy mieszkalne przy ul. Raciborskiej i osiedle przy ul. Baildona.

Oprócz przyłączania do sieci nowych budynków, w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji na lata 2022-2023, zakontraktowano już wymianę ogrzewania na ciepło sieciowe w 233 budynkach, głównie w Katowicach, Świętochłowicach i Czeladzi.

Tauron Ciepło jest największym dostawcą ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej i jedną z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Do firmy należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga blisko 1,2 tys. MW, zaś całkowita wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. MW.

Spółka ma ok. 1000 km sieci ciepłowniczych i dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 800 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie prawie 4000 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, w sezonie ogrzewając blisko 9000 budynków w aglomeracji.

W grudniu ub. roku Grupa Tauron ogłosiła, że zamierza zachować swoje aktywa ciepłownicze skupione w spółce Tauron Ciepło. Stopniowo elektrociepłownie węglowe mają być przestawiane na gaz, a docelowo także wodór.

Od czerwca 2020 r. Tauron prowadził rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na temat sprzedaży gazowej spółce firmy Tauron Ciepło. Gdy w końcu stycznia ub. roku PGNiG odstąpiło od tych rozmów, Tauron zapowiedział, że zamierza szukać dla segmentu ciepłowniczego optymalnego modelu funkcjonowania. Efektem analiz jest ogłoszona w grudniu rekomendacja dotycząca pozostawienia spółki ciepłowniczej w Grupie Tauron.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.