Tauron: 5 miliardów z obligacji

fot: Maciej Dorosiński

- Bloki jądrowe w Polsce są absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela wytwórczego. W związku z tym, powiadomiliśmy już jakiś czas temu PGE o naszym zainteresowaniu uczestnictwem w takim projekcie - zaznaczył Dariusz Lubera

fot: Maciej Dorosiński

Tauron Polska Energia podpisał 31 lipca z ING Bankiem Śląskim, Bankiem Polska Kasa Opieki i BRE Bankiem umowę programową emisji obligacji do maksymalnej kwoty 5 mld zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

To druga umowa dotycząca obligacji podpisana przez Tauron tego dnia - wcześniej umowę na organizację i gwarantowanie emisji obligacji opiewających na kwotę 1 mld zł spółka zawarła z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Umowę zawarto na trzy lata i w jej ramach Tauron, przy udziale banków pełniących rolę organizatorów emisji i dealerów, będzie emitować obligacje do wybranych inwestorów. Umowa programowa nie gwarantuje emisji obligacji, co oznacza, że ostateczna wartość emisji i ustalenie jej warunków nastąpi po procedurze zbierania zapisów na obligacje. Środki pozyskane z emisji obligacji będą przeznaczone przede wszystkim na finansowanie wydatków inwestycyjnych Grupy Tauron.

- Dzisiejsze porozumienia są kolejnym krokiem w realizacji koncepcji finansowania programu inwestycyjnego Grupy Tauron przyjętej przez zarząd w grudniu 2012 r. Do tej pory Tauron podpisał umowy na emisje obligacji o wartości przeszło 7 mld zł, z czego znaczna część przeznaczona została na finansowanie inwestycji w Grupie. W 2013 r. oddaliśmy kilka jednostek wytwórczych do eksploatacji i podpisaliśmy umowy m.in. na budowę kogeneracyjnego bloku węglowego o mocy 50 MW w Tychach czy turbogeneratora o mocy 50 MW w Dąbrowie Górniczej, a przed nami kolejne ważne kontrakty inwestycyjne - wyjaśnia Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Zgodnie z zapisami umowy obligacje będą miały charakter niezabezpieczony i będą mogły być dematerializowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych i notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie lub BondSpot.

- Zgodnie z podpisanym programem spółka będzie miała możliwość dokonywania wielokrotnych emisji obligacji, dopasowując termin i wysokość pozyskiwanych środków pieniężnych do faktycznego zapotrzebowania oraz sytuacji panującej na rynku finansowym. Pozwoli to na optymalizację kosztów finansowania zewnętrznego, a także dywersyfikację jego źródeł - tłumaczy Krzysztof Zawadzki, wiceprezes zarządu ds. ekonomiczno-finansowych Tauron Polska Energia. -Tauron, podpisując dzisiejsze umowy, konsekwentnie realizuje swoją strategię w zakresie finansowania programu inwestycyjnego Grupy w oparciu o wdrożony model centralnego finansowania - dodaje.

Program emisji obligacji realizowany jest przez Grupę Tauron od 2010 r. W jego ramach w grudniu 2010 r. Tauron podpisał z grupą banków umowę na emisję obligacji o wartości 1,3 mld zł (w celu refinansowania zobowiązań spółek z Grupy Tauron oraz pozyskania środków na finansowanie ogólnych potrzeb korporacyjnych spółki), a rok później podwyższył wartość programu do 4,3 mld zł, z przeznaczeniem na finansowanie nabycia Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego (2011 r.). W 2012 r. spółka podwyższyła wartości programu emisji obligacji o kolejne 2,75 mld z przeznaczeniem na finansowanie programu inwestycyjnego oraz ogólne potrzeby korporacyjne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.