Taryfy dystrybucyjne dla odbiorców gazu w 2026 r. spadną średnio o ok. 1,7 proc.

1764168209 renatamroczekure 1

fot: URE

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek

fot: URE

Taryfy dystrybucyjne dla odbiorców gazu w przyszłym roku spadną średnio o ok. 1,7 proc. - podała Polska Spółka Gazownictwa. Obniżenie opłat było możliwe dzięki prowadzonej efektywności kosztowej w spółce, a także dzięki inwestycjom maksymalizującym wolumen dystrybucji - dodano.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Renata Mroczek zatwierdziła w środę taryfę na cały 2026 r., dla usług dystrybucji paliw gazowych Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

“Taryfy dystrybucyjne w przyszłym roku spadną średnio o ok. 1,7 proc.“ - poinformowała PSG w komunikacie. Spóła wskazała, że decyzja Prezes URE dotyczy kosztów utrzymania infrastruktury gazowej, która służy do dostarczenia paliwa gazowego odbiorcom końcowym. Dodała, że w taryfie PSG uwzględniane są również wyższe koszty usługi przesyłu świadczonej przez operatora systemu przesyłu gazu Gaz-System. “Tym samym rachunki dla odbiorców końcowych w obecnym sezonie grzewczym w części dystrybucyjnej nie zwiększą się“ - stwierdziła spółka.

Jak podkreślił prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Szymon Paweł Moś, obniżenie stawek opłat było możliwe dzięki “prowadzonej cały rok pracy nad efektywnością kosztową w spółce, a także dzięki realizacji inwestycji nakierowanych na maksymalizację wolumenu dystrybucji“.

“Kolejnym elementem ograniczającym presję na wzrost taryf dystrybucyjnych są nasze aktywne zabiegi w celu pozyskania środków publicznych na inwestycje“ - wskazał prezes.

Moś przypomniał, że spółka prowadzi “bardzo rozbudowany“ program inwestycyjny - w tym roku to ponad 3 mld zł.

“Dbamy, aby koszty transformacji energetycznej, modernizacji i rozbudowy były jak najmniej odczuwalne w taryfie“ - podkreślił prezes. Zwrócił uwagę, że w sumie Polska Spółka Gazownictwa pozyskała ponad 1,2 mld zł w ramach programu FEnIKS i prawie 400 mln zł z KPO. Moś przekazał, że spółka zabiega o kolejne trzy umowy na dofinansowanie z programu FEnIKS.

Polska Spółka Gazownictwa jest największym operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce i jednym z największych w Europie. Spółka odpowiada za dystrybucję gazu ziemnego dla ponad 7 milionów odbiorców na terenie całego kraju. PSG zarządza siecią gazową o długości ponad 200 tys. kilometrów, realizując inwestycje infrastrukturalne, rozwijając nowe obszary gazyfikacji oraz wspierając transformację energetyczną Polski. Spółka należy do Grupy Kapitałowej Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.