Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Taryfa na gaz PGNiG OD w 2022 r. nie powinna już wzrosnąć

fot: Andrzej Bęben/ARC

Rosną jednak stawki opłat sieciowych...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W 2022 r. taryfa największego w naszym kraju sprzedawcy gazu dla klientów indywidualnych - PGNiG OD - nie powinna już rosnąć - ocenił w rozmowie z PAP Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Jak zaznaczył, spółka skorzystała ze szczególnego mechanizmu w celu ograniczenia podwyżki cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych w roku 2022. Pozwala on rozłożyć część kosztów jego zakupu na trzy kolejne lata, a nie jak dotychczas - uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie.

- Ponadto część gazu, który spółka dostarczy gospodarstwom domowym w nowym roku, już została zakontraktowana - podkreślił Rafał Gawin.

W efekcie nowa taryfa nie uwzględnia wszystkich kosztów, jakie spółka poniosła i poniesie na zakup gazu, który w przyszłym roku zostanie dostarczony do klientów indywidualnych. Na mocy ostatniej zmiany Prawa energetycznego, PGNiG OD skorzystało bowiem z możliwości skalkulowania taryfy na rok 2022 na niepełnych kosztach.

- Prawo przewiduje, że ta część kosztów, która nie została uwzględniona w taryfie na 2022 r. zostanie uwzględniona w kolejnych trzech latach: w 2023, 2024 i 2025 - przypomniał.

- Na mocy specustawy różnica pomiędzy kosztami faktycznie poniesionymi w 2022 r. i uwzględnionymi w zatwierdzonej na 2022 rok taryfie będzie mogła być odzyskana przez spółkę w kolejnych trzech latach, w ramach specjalnych korekt. Zatem, nawet jeśli na rynku dojdzie do zmian, które przełożą się na wyższe koszty poniesione w 2022 r. przez spółkę, to będzie to odzyskiwane w kolejnych latach, dzięki tym korektom - wyjaśnił Prezes URE.

- Należy też zaznaczyć, że zgodnie z ustawą Prawo energetyczne na początku 2024 r. znikają ceny regulowane dla gospodarstw domowych - czyli zatwierdzane przez Prezesa URE taryfy na gaz dla tych odbiorców. Jednak ustawa pozwala na odzyskiwanie kosztów zarówno w taryfach, jak i w cenach ustalonych na rynkach konkurencyjnych. Dlatego też PGNiG Obrót Detaliczny od 2024 r. będzie mógł odzyskiwać różnicę z 2022 r. w taryfie na rok 2023 r. a w latach 2024 i 2025 także w cenach sprzedaży - zaznaczył Rafał Gawin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego polskie kopalnie i elektrownie są zagrożone? Kulisy sabotażu, który mógł pozbawić ciepła pół miliona osób

Polska znajduje się w czołówce państw Europy Środkowo-Wschodniej pod względem ogólnej liczby cyberataków na gospodarkę. Ich liczba bije rekordy. W górnictwie i energetyce utrata kontroli nad procesami przemysłowymi bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu publicznemu, pracownikom i mieszkańcom. „Analiza incydentów w sektorze energetycznym i wydobywczym wskazuje jednoznacznie: przejęcie kont użytkowników, kont serwisowych i uprawnień administracyjnych jest bezpośrednią przyczyną sukcesu większości włamań do infrastruktury krytycznej” – zwracają uwagę autorzy raportu zatytułowanego „Odporność cyfrowa sektorów: surowcowego, wydobywczego oraz energetycznego”.

Korski: Tak przemija chwała świata, czyli o śląskich zabierkach

„Tak przemija chwała świata” – ten cytat zawarty w tytule odnoszę do poruszanych dziś tematów. Obiecywałem napisać o systemie eksploatacji pokładów węgla, który narodził się na Górnym Śląsku i niemal wyłącznie w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Mowa o śląskim systemie filarowym nazywanym inaczej systemem śląskich zabierek. 

Szukasz mieszkania? Pamiętaj, teraz możesz utargować nawet kilkanaście procent

Ceny transakcyjne na rynkach mieszkaniowych w największych miastach były w ubiegłym roku od 11 do 15 proc. niższe od cen ofertowych - wynika z raportu serwisu SonarHome.pl. W ocenie ekspertów, dla zainteresowanych zakupem oznacza to pole do negocjacji ze sprzedającymi.

Miasto ma dziewięć ofert na kompleksową przebudowę ul. Chorzowskiej

Gliwicki samorząd dostał dziewięć ofert w przetargu na kompleksową przebudowę ul. Chorzowskiej - przelotowej arterii łączącej centrum Gliwic z Zabrzem. Remont, przewidywany na ponad dwa lata, uwzględni m.in. zagospodarowanie terenu po zlikwidowanej 16 lat temu jedynej linii tramwajowej w mieście.