Taniejący węgiel bije w NWR
Wyniki po trzech kwartałach New Word Resources (NWR), spółki notowanej m.in. na warszawskiej GPW, są na pierwszy rzut oka dobre. Przychody wzrosły o 60 proc. do poziomu 1,55 mld EUR (4,9 mld zł), EBIDTA poszybowała w górę o 96 proc. do 520 mln EUR (1,5 mld zł), a zysk wzrósł o 137 proc. do poziomu 259 mln EUR (777 mln zł). Rzecz w tym, że trzeci kwartał nie był tak znakomity, jak się spółka spodziewała. Z planowanego zysku na poziomie 75,1 mln EUR (225,3 mln zł) udało się wypracować 70,3 mln EUR (210,9 mln zł). To znak, że dały sobie dać spadki cen węgla - pisze \"PB\".
NWR, przez swoją spółkę zależną OKD, należy do liczących się producentów węgla koksowego i energetycznego w Europie. W ciągu dziewięciu miesięcy kopalnie wydobyły około 9,4 mln ton węgla, czyli na zbliżonym poziomie do 2007 r. Według danych NWR, w tym czasie ceny węgla koksowego i energetycznego wzrosły odpowiednio o 59 i 40 proc. To wszystko przełożyło się na pozytywne wyniki finansowe.
eraz będzie jednak trudniej. W lipcu w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) za węgiel energetyczny płacono 224 USD/t (672 zł), we wrześniu już 155,98 USD/t (467,94 zł), a 14 listopada tylko 94,65 USD/t (283,95 zł). Dość powiedzieć, że ArcelorMittal, jeden z największych graczy na rynku hutniczym, ograniczył produkcję stali, a to automatycznie oznacza spadek popytu na koks, który produkuje NWR. - podkreśla \"Puls biznesu\".