wydobycie

Lista artykułów

Górnictwo: trzy nowe ściany w PGG, dwie kolejne w przygotowaniu

Trzy nowe ściany wydobywcze uruchomiła w ostatnim czasie w swoich kopalniach Polska Grupa Górnicza (PGG), będąca największym krajowym producentem węgla. Dobowe wydobycie tego surowca wzrosło o prawie 30 proc. W przygotowaniu są dwie kolejne ściany. Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, nowe ściany uruchomiono ostatnio w obu częściach kopalni

Nocna brygada w akcji

Takiego wyniku na Bolesławie Śmiałym od dawna nie odnotowano. Oddział wydobywczy G-3 wykonał 131,5 m postępu w ścianie 591. To wyjątkowo trudny rejon. Górnicy przez całą szychtę nie wstają z kolan. Miąższość pokładu waha się od 1,3 m do 1,55 m. Właśnie minęła godz. 1.00 w nocy. W mieszkaniu przodowego Janusza Pachy dzwoni budzik. Pora się zrywać do pracy. O 2.30 początek

Górnictwo: spółki węglowe szykują się do inwestycji

W związku ze wzrostem cen węgla poprawia się sytuacja producentów tego surowca, którzy zapowiadają odbudowę mocy wydobywczych – czytamy w poniedziałkowym (24 lipca) wydaniu dziennika Rzeczpospolita. Polska Grupa Górnicza do 2020 r. zamierza wydać na inwestycje 7,2 mld zł. Rzeczpospolita informuje, że w tym roku spółka wyda na ten cel 1,4 mld zł. Nakłady ma zwiększyć także

Górnictwo: PGG - nie planujemy importu

Polska Grupa Górnicza zapewni dostawy węgla dla energetyki zawodowej, zrealizuje wszystkie zawarte kontrakty i nie planuje w tym celu importu węgla z zagranicy – głosi oświadczenie PGG, nadesłane do redakcji portalu górniczego nettg.pl we wtorek po południu (27 czerwca). Publikujemy poniżej pełną treść oświadczenia PGG. "W związku z informacjami, które ukazały się 27 czerwca

Górnictwo: im głębiej, tym więcej metanu

Średnio w skali roku przy eksploatacji węgla uwalnia się ponad 900 mln m sześc. metanu. Szacuje się, że jednej tonie towarzyszy 11 m sześc. tego gazu. Polskie kopalnie coraz głębiej schodzą z wydobyciem i z tym związany jest właśnie wzrost metanowości. W 2016 r. w polskich spółkach górniczych w procesie eksploatacji węgla wydzieliło się całkowicie 922,2 mln m sześc. metanu,

Górnictwo: fedrowanie z dwóch stron w ruchu Staszic

Polskie kopalnie sięgają do coraz niżej położonych pokładów. Coraz większe są też odległości dzielące szyby zjazdowe od przodków. Tak jest m.in. w ruchu Staszic kopalni Murcki-Staszic, gdzie trwają prace przygotowawcze do uruchomienia ściany 16 bS w polu S pokładu 510 na poziomie 900. - Węgiel energetyczny z tej ściany będzie naprawdę bardzo dobry. Złoże ma świetne

Górnictwo: kwietniowe wydobycie nieco wyższe niż rok wcześniej

W kwietniu 2017 r. polskie kopalnie wyprodukowały 5,311 mln t węgla kamiennego (bez paliw brykietowanych, łącznie z węglem odzyskiwanym z hałd). Oznacza to wzrost wydobycia o 1,1 proc. w stosunku do kwietnia sprzed roku. W stosunku do marca tego roku produkcja spadła jednak o 11,3 proc. Główny Urząd Statystyczny opublikował na swoim portalu w czwartek (25 maja) informację miesięczną

Górnictwo: dobry okres węglowego Taurona

Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Zdzisława Filipa, prezesa zarządu Turon Wydobycie, o aktualną kondycję firmy. - Mamy za sobą dobry okres. Zima nam sprzyjała, ceny węgla również. Surowca na rynku brakuje i nie mamy problemu z sprzedażą sortymentu. Zgodnie ze strategią Taurona Polska Energia, jeszcze w maju podpiszemy umowę przy głębieniu szybu Grzegorz. Startujemy