węgiel

Lista artykułów

Polska razem z Czechami i Bułgarią w węglowej izolacji?

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Ember, w 2030 r. Polska, Czechy i Bułgaria będą odpowiedzialne za 95 proc. planowanej produkcji energii elektrycznej opartej na węglu spośród wszystkich krajów UE. Ember to ekologiczny think-tank non-profit, prowadzący kampanię na rzecz zmniejszenia zużycia węgla. Jak argumentują analitycy Embera, zapowiedź Niemiec, że do 2030 r.

Kopalnia sprzeda węgiel za 100 mln zł

Przedsiębiorstwo Górnicze „Silesia” poinformowało o otrzymaniu wiążącej oferty na sprzedaż węgla krajowej spółce kapitałowej - podał Bumech właściciel PG „Silesia”. Szacunkowa wartość kontraktu to 100 mln zł. „Bumech SA powziął informację o wpłynięciu do podmiotu zależnego, tj. Przedsiębiorstwa Górniczego „Silesia” Sp. z o.o. z siedzibą w

Ostatnia elektrownia węglowa została zamknięta

Portugalia zamknęła ostatnią elektrownię węglową. W ten sposób – po Belgii, Austrii i Szwecji – Portugalia stała się czwartym europejskim krajem, który nie wykorzystuje węgla do produkcji energii elektrycznej. Chodzi o elektrownię Pego, która znajduje się w miejscowości Abrantes około 150 km na północny-wschód od Lizbony. Siłownia składająca się dwóch bloków o

1637834048 wegiel chwalowice pgg

Możliwości transportu węgla do energetyki mniejsze od potrzeb

- Do końca tego roku możliwości kolejowego transportu węgla z kopalń do elektrowni będą o ok. 200 tys. ton mniejsze od potrzeb - ocenia Polska Grupa Górnicza (PGG), będąca największym dostawcą węgla dla energetyki. Spółka deklaruje możliwość załadunku węgla także w weekendy. Na nadchodzący sezon zimowy do końca roku energetyce dostarczyć trzeba jeszcze około 1,6 mln ton

W minionym roku strata, teraz sowity zysk

W trzecim kwartale 2021 roku LW Bogdanka wypracowała prawie 73,4 mln zł zysku netto, wobec 1,8 mln zł starty w analogicznym okresie minionego roku. Produkcja węgla handlowego wyniosła 2,56 mln t i była większa o 38,8 proc. niż w trzecim kwartale minionego roku. Jeśli chodzi o produkcję węgla handlowego w ciągu trzech kwartałów 2021 roku, to wyniosła ona 7,503 mln t, czyli o 1,965

Produkcja węgla na pełnych obrotach

Do siedmiu zwiększono liczbę frontów wydobywczych, realizujących obecnie produkcję w kopalniach w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach W czasie trwającego wysokiego popytu na paliwa węglowe TAURON Wydobycie priorytetowo zabezpiecza dostawy do elektrowni i elektrociepłowni Grupy TAURON – poinformowała portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie spółka. Tauron Wydobycie odnotowuje znacznie

Po wyrugowaniu składów z węglem, pora na pociągi osobowe

W sobotę, 11 grudnia, po raz ostatni Centralną Magistralą Kolejową pojadą pociągi osobowe łączące Katowice z Kielcami przez Zawiercie i Włoszczowę. Trasa, którą budowano pół wieku temu z myślą o przewozie węgla kamiennego z Górnego Śląska na północ kraju, z biegiem lat zaczęła przyjmować pociągi ekspresowe, potem pospieszne, a wreszcie osobowe. Niebawem nastąpi

Na Staszicu poszła ściana

W ruchu Murcki-Staszic kopalni Staszic-Wujek górnicy wybierają węgiel z wysokowydajnej ściany 505 w pokładzie 501. Jest to ostatnia już ściana w tym rejonie. Eksploatacji towarzyszą liczne zagrożenia. Pokład 501 w rejonie ściany 505 zaliczony został do klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, drugiej kategorii zagrożenia metanowego, I i II kategorii zagrożenia tąpaniami,