węgiel

Lista artykułów

Czy przez Żabie Doły pojadą pociągi z węglem?

Czy alternatywna trasa wywozu węgla koleją z ominięciem Bytomia poprowadzona zostanie przez zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły? Miasto jest temu przeciwne, a PKP PLK szuka sposobu na odkorkowanie bytomskiego węzła kolejowego. Przez Bytom prowadzi linia kolejowa nr 131 znana potocznie jako Węglówka bądź Magistrala Węglowa. Tędy wyprowadzany jest ruch towarowy w stronę

Nie chcą elektrowni atomowych, wolą węgiel

Wraz z nadejściem 2022 r. Niemcy zamykają elektrownie jądrowe Brokdorf w Szlezwiku-Holsztynie, Grohnde w Dolnej Saksonii i Gundremmingen C w Bawarii. Trzy pozostałe elektrownie jądrowe w kraju zostaną zamknięte do końca 2022 r., co oznacza, że Niemcy na stałe zrezygnują z energii jądrowej. W najbliższych latach chcą przejść wyłącznie na odnawialne i zielone źródła

1531730638 bogdanka 1

Kopalnia z rekordowym wydobyciem

W 2021 roku Lubelski Węgiel Bogdanka wyprodukował 9,9 mln t węgla handlowego, a sprzedaż wyniosła ponad 10 mln t węgla handlowego. To najlepszy wynik w historii lubelskiej kopalni. „Zarząd Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. (Spółka) informuje, iż w dniu 3 stycznia 2022 r. powziął informację o osiągniętych w 2021 r. wynikach produkcyjnych oraz sprzedażowych i podjął

1640087674 piast

Górnicy na torach, elektrownie bez węgla

We wtorek (4 stycznia) protestujący górnicy zablokują wysyłkę węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Blokada, która ma potrwać 48 godzin, będzie dotyczyła jedynie transportu węgla do elektrowni. - Nie chcemy walczyć ze zwykłymi ludźmi, którzy potrzebują węgla – argumentuje w rozmowie z portalem netTG.pl Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” oraz

1584527543 bhp billiton australia

Mają pomysł na ekologiczne wykorzystanie węgla

Czy węgiel stanie się w przyszłości ekologicznym źródłem energii? Nowa technologia pokazuje, że jest to możliwe. Australijska Organizacja Technologii Niskoemisyjnych (LETA) przeprowadzi studium jej wykonalności. Węgiel umożliwiłby łatwą produkcję wodoru, a powstały dwutlenek węgla składowanoby pod ziemią. Węgla nie można teraz uważać za źródło ekologiczne. Kiedy mowa o

Rekordowy poziom produkcji energii z węgla

Globalna energetyka węglowa prawdopodobnie osiągnie w 2021 r. rekordowy poziom ze względu na szybkie ożywienie gospodarcze. Przepowiedziała to w grudniu Międzynarodowa Agencja Energii (IEA). To wydarzenie – jak podkreślono - podważa wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. „Po spadkach w 2019 i 2020 r. oczekuje się, że globalna produkcja energii z węgla

Górnicy zasługują na prawdę

- Gospodarka ruszyła, zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie także na energię z węgla, zwiększyło się, ale jednocześnie nie ma wątpliwości, że jego kres jest realny i właśnie teraz przyspieszają dyskusje o wycofywaniu węglowych mocy wytwórczych w najbliższych kilku latach - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl dr ALEKSANDRA GAWLIKOWSKA-FYK, kierowniczka projektu

1636027778 img 20211104 wa0004

Polska będzie wydobywać węgiel do 2049 roku

Górniczy miesięcznik USA „Coal Age” w grudniowym wydaniu powołując się na EURACTIV.com., zamieszcza informację o tym, że Polska nadal zamierza produkować energię z węgla do 2049 roku, pomimo podpisania deklaracji na COP26. Uzasadniono w nim, że dzieje się tak, mimo, że 4 listopada Polska znalazła się wśród 190 sygnatariuszy „Globalnego Oświadczenia o Przejściu od Węgla