węgiel kamienny

Lista artykułów

Górnictwo: pierwsze węglarki z OKD już w Polsce

Pierwsze ponadplanowe pociągi z czeskim węglem dotarły już do odbiorców w Polsce. Zwiększony popyt na surowiec OKD odczuwa już od kilku dni. Węgiel zamawiają głównie firmy, które do tej pory współpracowały z Jastrzębską Spółką Węglową. Strajk w JSW wyraźnie napędza czeskiej spółce klientów.- Jeden pociąg właśnie wysłaliśmy.

Kogeneracja szansą dla węgla

Zwiększenie efektywności spalania węgla zamiast odejścia od tego surowca - to może być dobrym rozwiązaniem dla krajów, których gospodarki - podobnie jak w Polsce - w głównej mierze są oparte na tym surowcu. To jednak wymaga wsparcia kogeneracji. Skuteczność wykorzystujących kogenerację* elektrociepłowni jest dwukrotnie większa niż tradycyjnych elektrowni.

Ropa i węgiel nie podrożeją

Na światowych rynkach utrzymuje się nadpodaż węgla i ropy naftowej. Dwa najważniejsze surowce energetyczne cały czas tanieją – na każde 10 dolarów spadku cen ropy naftowej przypada 3 dolary spadku cen węgla. Na duże odbicie nie ma szans, bo słaba koniunktura na świecie hamuje popyt, a do tego przybywa alternatywnych źródeł energii.- Patrząc w średnim

Tomczykiewicz: strata górnictwa to 854 mln zł netto

Minister Kowalczyk, pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa przebywa na Śląsku, czeka na stronę związkową i jest gotowy do podpisania porozumienia – powiedział we wtorek (13 stycznia), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.Wiceminister Tomczykiewicz przedstawił sytuację w górnictwie węgla kamiennego.- Sektor

1420895538 07 ukrainanpgu k3

Pieniędzy nie ma na nic

W ciągu dwóch miesięcy Ministerstwo Energetyki przedstawi plan prywatyzacji, reorganizacji i likwidacji kopalń na Ukrainie – ogłosił 3 stycznia w Kijowie Władymir Demczyszyn, minister energetyki i przemysłu węglowego, któremu podlega kilkadziesiąt państwowych kopalń.– Kopalnie atrakcyjne dla inwestorów zostaną, jak sądzę, sprywatyzowane –

Karpiński: decyzja ws. polityki energetycznej na przełomie 2017/2018 r.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński, który w piątek (9 stycznia) uczestniczył w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej, zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.Karpiński tłumaczył, że obecnie rządowy program dot. polityki energetycznej,

WOŚP: tona węgla za 7100 zł

Już w najbliższą niedzielę (11 stycznia) odbędzie się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym czasie Orkiestra zebrała ponad pół miliarda złotych. Do tej kwoty dołożyły się także spółki górnicze. W 2011 r. za 7.100 zł sprzedana została bowiem tona węgla z Katowickiego Holdingu Węglowego.Posiadaczami wagonu z urobkiem zostali państwo Anna

Kraków: zlikwidowano blisko 1,3 tys. pieców i 900 kotłowni

Blisko 1,3 tys. pieców i 900 kotłowni na paliwo stałe zlikwidowano w ubiegłym roku w Krakowie. Na dotacje do wymiany pieców wydano ponad 33 mln zł - poinformowano w środę (7 stycznia) Urzędzie Miasta Krakowa.Do końca 2014 r. Wydział Ochrony i Kształtowania Środowiska przyjął blisko 2,7 tys. wniosków dotyczących likwidacji pieców i kotłowni na paliwo