węgiel kamienny

Lista artykułów

Górnictwo: skąd się wzięły deputaty węglowe?

Nie ma racji ten, kto deputaty węglowe dla górników kojarzy z czasami PRL-u i I sekretarzem PZPR Edwardem Gierkiem. Historia tego świadczenia sięga przełomu XIX i XX wieku. Już wtedy wiele kopalni stosowało ten przywilej i to w sposób niezależny od siebie i w różnym wymiarze. Także II RP, aby wzmocnić konkurencyjność polskiego węgla, fundowała deputaty pracownikom spółek

Górnictwo: o antywęglowej propagandzie w Kurierze Związkowym

- Czarny PiaR, gęba przyprawiana czarnemu (węgiel kamienny) i brunatnemu (węgiel brunatny) złotu to umyślne działanie „zielonych ludków”, którzy zarazem nie mają zielonego pojęcia o górnictwie i energetyce – pisze w ostatnim Kurierze Związkowym Patryk Kosela. W publikacji „Węglofobów na pęczki” czytamy m.in., że „Ekoterroryści, pismaki, banksterzy i urzędasy walą w

Tobiszowski: wkrótce nowe rozwiązania dotyczące jakości węgla

Na przełomie października i listopada będą nowe rozwiązania dotyczące jakości węgla - powiedział w środę (20 września) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Chodzi o nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa ta dotyczyć będzie przede wszystkim jakości trafiającego na rynek węgla. Ustawie towarzyszą trzy rozporządzenia m.in. w

Węglowy remanent (II): Koniunktura - raz w górę, raz w dół

Koniunktura – raz w górę, raz w dół - red. Anna Zych, publicystka Trybuny Górniczej i wiceprezes Wydawnictwa Górniczego przypomina zmagania światowej gospodarki ze zmianami cen surowców energetycznych. Są one szczególnie podatne na to, co dzieje się w polityce, na rynku finansowym, a nawet w… pogodzie. Ostatnie lata pokazały jak ogromny wpływ na polskie górnictwo węgla

PKP Cargo: wzrost przewozów specjalistycznych

PKP Cargo przewiduje, że w dłuższej perspektywie spółce uda się na tyle zwiększyć przewozy specjalistyczne, w tym intermodalne, artykułów związanych z motoryzacją, artykułów spożywczych, czy chemicznych, aby zrównoważyć spodziewane zmniejszenie transportu węgla, czy kruszywa - poinformował PAP Maciej Libiszewski, prezes spółki. - Liczymy się z tym, że w skali kilku,

Górnictwo: w lipcu wydobycie i sprzedaż węgla powyżej 5 mln ton

W lipcu br. polska produkcja węgla wyniosła niespełna 5 mln 132,4 tys. ton, a sprzedaż prawie 5 mln 68,8 tys. t - wskazują dane Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Z analizy danych z poprzednich lat wynika, że jest to historyczne minimum miesięcznego poziomu wydobycia węgla w Polsce. Najwyższą w tym roku miesięczną produkcję węgla zanotowano w marcu, kiedy kopalnie wydobyły

Bilans węgla na świecie musi wyjść na zero?

Kiedy z deklaracji Chińczycy przechodzą do działania i zaczynają faktycznie ograniczać zużycie węgla w swojej wewnętrznej produkcji energii, nieoczekiwanie zainteresowanie tym surowcem przychodzi z regionu, który nigdy nie był z nim utożsamiany. Bliski Wschód, który wszystkim kojarzy się raczej z ropą i możliwościami rozwoju fotowoltaiki ,robi zdecydowany krok w kierunku węgla,

Kolej: we wrześniu koniec przebudowy na magistrali węglowej

We wrześniu na "Węglówce", czyli tzw. magistrali węglowej łączącej południe kraju z portami morskimi, ma zakończyć się przebudowa odcinka Kłobuck-Miedźno (śląskie). Odnowa toru, mostu i wiaduktów ma zwiększyć prędkość poruszających się tam pociągów do 120 km/h. Jak poinformował w piątek (1 września) rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec, na