węgiel kamienny

Lista artykułów

Nie ma wsparcia rządu dla spalania węgla

- Poprzez tworzone regulacje rząd ma istotny wpływ na to, co się będzie z węglem działo w przyszłości. Niestety, te regulacje rozchwiały system energetyczny. Natworzono różnego rodzaju preferencji do tego, żeby spalać polskie lasy, spalać gaz z rosyjskiej rury, natomiast nie ma żadnego wsparcia dla spalania węgla - uważa Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Udowodnijmy czystość węgla!

Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, naczelny dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa: Węgiel był i jest nadal podstawowym surowcem energetycznym na świecie. Chiny, USA, Indie, Australia, Indonezja i inne kraje górnicze wcale nie zamierzają ograniczyć wycobycia. Przeciwnie, będą je zwiększać. W Polsce zasoby węgla kamiennego i brunatnego są tak znaczące, że wystarczy ich na wiele

Popyt na węgiel wzrośnie, choć rynek nadal słaby

Większość światowych prognoz zakłada systematyczny wzrost globalnego zapotrzebowania na węgiel w perspektywie kilkunastu lat. Obecnie jednak, mimo pewnego ożywienia w kwietniu, rynek tego surowca jest nadal słaby - oceniają eksperci.Trendom na światowym rynku węgla poświęcona była w środę jedna z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Jej uczestnicy wskazywali,

Silesia: modernizacja Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla

Trwa drugi etap modernizacji Zakładu Przeróbki Mechanicznej WęglaDo końca roku 2013 w PG SILESIA zostanie oddany do ruchu nowy węzeł wzbogacania miałów w cyklonach cieczy ciężkiej. Inwestycja ta związana jest z dostosowaniem produkcji do aktualnych potrzeb rynku, a także wynika z konieczności zwiększenia sumarycznej wydajności wzbogacania ze względu na planowaną w tym

Eksport ratunkiem dla węgla?

Dokładnie trzy tygodnie temu wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz mówił na naszych łamach, że pierwszym zadaniem dla spółek węglowych jest pozbycie się zapasów węgla – jeśli nie z zyskiem, to przynajmniej bez straty.- Mamy sygnały, że eksport mógłby rosnąć, ale po cenach niższych niż koszty wydobycia. To byłoby zbrodnią. Oczywiście,

1368178153 1364387605 str

Zapasy są konieczne

W czasie piątkowej (10 maja) konferencji Jastrzębskiej Spółki Węglowej przedstawione zostały wyniki finansowe. Przy tej okazji poruszone zostały także kwestie zapasów jakie zgromadziła spółka. Zagadnienia te omówił Grzegorz Czornik, wiceprezes JSW ds. handlu.- Zapas na poziomie 1,2 miliona ton nie jest dla nas zapasem trudnym. To jest zapas, który jest

Górnictwo: o czym Bogdanka rozmawia z Tauronem?

Lubelska Bogdanka zamierza systematycznie zwiększać wydobycie. Rośnie zapotrzebowanie na węgiel u producentów energii. Prezes firmy tłumaczy, że nie należy się jednak spodziewać takich wzrostów, jak w roku 2012, kiedy wyniki znacząco wzrosły po uruchomieniu nowych ścian wydobywczych.Pierwszy kwartał tego roku

Sąd nad zamykaniem kopalń

Wiceminister Tomasz Tomczykiewicz zaproponował, aby zamknąć trwale nierentowne kopalnie węgla kamiennego. Wypowiedź ta pada z ust wysokiego rangą urzędnika państwowego i dlatego należy ją przyjąć również jako stanowisko rządu. Tym bardziej, że ani jego ministerialny zwierzchnik Janusz Piechociński, ani też sam premier nie odcięli się od tego stanowiska. Sytuacja ta