węgiel kamienny

Lista artykułów

Górnictwo: śląska misja w Indonezji

W poniedzialek (17 czerwca) rozpoczęła się zorganizowana przez Górniczą Izbę Przemysłowo- Handlową misja administracyjno-gospodarcza województwa śląskiego w Indonezji - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez GIPH. Przewodniczy jej wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk. W misji uczestniczą także wicemarszałek

Raporty: tak niezdrowo jest palić węglem?

Koszty zdrowotne - m.in. leczenia chorób wywołanych zanieczyszczeniami - towarzyszące produkcji energii elektrycznej z węgla w Polsce to co najmniej 12,5 mld zł rocznie, ale mogą sięgać 34 mld zł - szacuje organizacja Health and Environmental Alliance (HEAL) wytyczając nowe narzędzie do walki z energetyką węglową w postaci raportu "Niepłacony rachunek - Jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie".

Górnictwo potrzebuje rozwiązań systemowych

Zdaniem Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, górnictwo nie może funkcjonować w oderwaniu od ekonomii, z tym że ta ekonomia powinna być kreowana nie tylko na poziomie spółek węglowych, ale winna być wypadkową rachunku zysków i strat na poziomie makroekonomicznym.- W przypadku polskiego górnictwa w tym rachunku powinny być

Akcyza: będzie łatwiej w handlu węglem

Jest dobra wiadomość dla przedsiębiorców handlujących węglem i dla branży wydobywczej. Sejm znowelizował 24 maja br. ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana pozwoli na nieskrępowany biurokratycznie obrót tym paliwem.Obowiązujące od stycznia 2012 r. przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych przyniosły spore zamieszanie, utrudniając życie

Statystyczny Kowalski i górnictwo

Przyglądając się regulacjom państwa dotyczącym górnictwa węgla kamiennego, nie sposób oprzeć się refleksji, że obok przeważającej części wychowanków polskich przedszkoli także spora liczba decydentów żywi głębokie przekonanie, że energia elektryczna „bierze się z gniazdka".Przykładowy Kowalski słysząc „górnictwo

Górnictwo: koszty produkcji węgla wzrosły

W pierwszym kwartale tego roku przychody górnictwa ze sprzedaży węgla zmniejszyły się o ponad 10 proc., natomiast koszty produkcji węgla wzrosły o 5,3 proc. - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Do końca marca branża wypracowała ok. 161 mln zł zysku netto.Według analizy, sporządzonej dla resortu gospodarki przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, znaczące

Polska kontra Komisja Europejska

- Connie Hedegaard, Komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu Komisji Europejskiej powtarza jak mantrę, że w Polsce, jak w żadnym innym kraju Unii Europejskiej, zachodzi konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii. W tej materii rzeczywiście jesteśmy daleko z tyłu, ale z drugiej strony, tylko my nadal jesteśmy niezależni energetycznie - stwierdza europoseł Bogdan

Handel węglem będzie prostszy

- Dobra wiadomość dla przedsiębiorców handlujących węglem i dla branży wydobywczej. Sejm znowelizował 24 maja ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana pozwoli na nieskrępowany biurokratycznie obrót tym paliwem. Likwidacja kolejnych barier daje szansę na większe zainteresowanie węglem - stwierdza poseł na sejm Wojciech Saługa w komentarzy nadesłanym do portalu