KW: 6 mln ton węgla rocznie do nowych bloków w Opolu

fot: Jarosław Galusek/ARC

List intencyjny potwierdza gwarancję długofalowych dostaw węgla z kopalń Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole.

fot: Jarosław Galusek/ARC

Kompania Węglowa, która w czwartek podpisała z PGE list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole, liczy na możliwość dostarczania do tych bloków ok. 6 mln ton węgla rocznie. Firmy nie wykluczają też innych form współpracy.

- List intencyjny potwierdza gwarancję długofalowych dostaw węgla z kopalń Kompanii Węglowej do Elektrowni Opole. Nie wykluczamy także innych form współpracy biznesowej - skomentowała w czwartek prezes Kompanii Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Jej zdaniem podpisanie listu intencyjnego z PGE doskonale się wpisuje w strategię Kompanii Węglowej.

- Zaakcentował to w swojej wypowiedzi premier Donald Tusk, który w rozbudowie Elektrowni Opole widzi symboliczny powrót do węgla, jako nośnika energii. Takie inwestycje pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość polskiemu górnictwu węgla kamiennego; to przecież rodzimy węgiel gwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne - oceniła prezes.

Podkreśliła, że nowe bloki energetyczne w Opolu będą o najwyższej sprawności, co przeczy często wypowiadanym opiniom, że "węgiel to brudny surowiec". Mają to być bloki o mocy 900 megawatów każdy, zużywające - według szacunków przedstawicieli Kompanii - po ok. 3 mln ton węgla rocznie.

O podpisaniu przez Kompanię Węglową i PGE listu intencyjnego o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Elektrowni Opole poinformował w czwartek w tym mieście premier Donald Tusk.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, KW i PGE będą analizowały możliwość ewentualnego zaangażowania kapitałowego Kompanii Węglowej w realizację inwestycji. Ma ona ruszyć w lipcu i kosztować ponad 11 mld zł.

Według komunikatu PGE, w liście intencyjnym spółki zobowiązały się do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla kamiennego wydobywanego przez Kompanię Węglową dla Elektrowni Opole, w tym w szczególności dla bloków objętych nowym projektem (po ich wybudowaniu) oraz ewentualnego zaangażowania Kompanii Węglowej w realizację projektu Opole II, w szczególności zaangażowania kapitałowego.

- Spółki zakładają, że efektem działań powinno być wypracowanie modelu zapewniającego wybudowanie bloków objętych projektem oraz zapewnienie Kompanii Węglowej zbytu węgla kamiennego - podano w komunikacie PGE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.