solidarność

Lista artykułów

Pamiętamy o tych, którzy protestują pod ziemią

Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności poinformował, że głównym przedmiotem dzisiejszych rozmów będzie stworzenie osi czasu zmian, jakie czekają przemysł górniczy. - Chcemy mieć to na sztywno zapisane. Czy koniec węgla będzie bliżej 2050 r., czy też, jak w Polityce Energetycznej Polski, bliżej 2030 r. Jak to podczas negocjacji bywa: raz widzimy światełko w

Rada zamienia się w komitet i ogłasza pogotowie strajkowe

W sobotę, 19 września, Rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność przekształciła się w Komitet Protestacyjno-Strajkowy w związku "z zagrożeniem funkcjonowania branży energetycznej i górniczej oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa". Decyzję tę ogłoszono w stanowisku, którego pełną treść prezentujemy w załączniku. Komitet wyjaśnił, że

Chcemy, aby rząd przeciwstawił się planom Komisji Europejskiej

- Potrzebujemy więcej czasu i pieniędzy na transformację energetyczną . 60 mld zł to jest nic – mówi Artur Braszkiewicz, wiceszef Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej. Górnicze związki czekają aż do rozmów nt. przyszłości górnictwa włączy się premier Mateusz Morawiecki. Jeśli do nich nie dojedzie do poniedziałku, to odpowiedzią ma być akcja protestacyjna. - Czekamy na

Pielgrzymka ludzi pracy na Jasną Górę

W najbliższy weekend, 19-20 września, odbędzie się 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Jej tegoroczną edycję organizuje jest Region Rzeszowski i Region Ziemi Przemyskiej NSZZ Solidarność.  Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę, 19 września. O godz. 17.00 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godz.19.00 rozpocznie się msza św.

Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa

Msza była jednym z punktów regionalnych obchodów 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Wziął w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz sygnatariusze porozumienia jastrzębskiego i porozumienia katowickiego, które były dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami. - Wypłyńcie na głębię intencji i treści

Kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego

Od złożenia kwiatów pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego rozpoczęły się w czwartek, 3 września, regionalne obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Pomnik znajduje się na placu im. Tadeusza Jedynaka przed kopalnią Zofiówka (wówczas Manifest Lipcowy) w Jastrzębiu-Zdroju, w której 3 września 1980 r. podpisano Porozumienie

Święto Solidarności w Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach i Zabrzu

W czwartek, 3 września, odbędą się regionalne obchody 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. Z powodu pandemii będą miały skromniejszy wymiar niż pierwotnie zakładano. W planach był bowiem m.in. koncert na Stadionie Śląskim, którym miało uczestniczyć nawet 50 tys. ludzi. Czwartkowe obchody rozpoczną się w Jastrzębiu-Zdroju, a

1598880129 krwiodawstwo t siemieniec

Litry krwi na jubileusz Solidarności

Ponad 80 litrów krwi zebrano podczas poniedziałkowej, 31 sierpnia, akcji krwiodawstwa zorganizowanej przez NSZZ Solidarność dla uczczenia 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Akcję zorganizowano w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej pod hasłem: 40 litrów krwi na 40-lecie „Solidarności”. Licznie uczestniczyli w niej górnicy z Jastrzębskiej