samorządy

Lista artykułów

Śmieci: samorządy będą mogły zwalniać duże rodziny z opłat

Umożliwienie samorządom zwalniania rodzin wielodzietnych z opłat za gospodarowanie odpadami niezależnie od ich sytuacji materialnej - zakłada nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r.Do tej pory, samorządy miały prawo zwalniać mieszkańców z opłat za

Ustawa rewitalizacyjna szansą na rozwój

Nowa ustawa rewitalizacyjna daje szansę na rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju - uważają eksperci. Inwestycje realizowane w tej formule mogą być tańsze i lepszej jakości od tradycyjnych, jednak Polska jest pod względem popularności PPP na szarym końcu w Europie.W myśl ustawy na obszarach rewitalizowanych przez maksymalnie 10 lat, można by tworzyć specjalne

Śląskie: w sołectwach Koniecpola brakuje wody

W kilkunastu sołectwach Koniecpola brakuje wody, to efekt tegorocznej suszy - poinformował burmistrz Koniecpola, który wraz z prezesem Związku Miast Polskich apelują do premier o wsparcie budowy wodociągu.Jak powiedział burmistrz miasta i gminy Koniecpol Ryszard Suliga problem dotyczy ok. 1,3 tys. mieszkańców.- Tej wody brakowało już w czerwcu, a dowożenie wody trwa od

Bytom: system będzie analizował poziom bezpieczeństwa w mieście

Kompleksową analizę stanu bezpieczeństwa, czy podejmowanie działań w miejscach, gdzie występuje największe bezrobocie w Bytomiu ułatwi m.in. przedsięwzięcie związane z projektem budowy tzw. węzła Infrastruktury Informacji Przestrzennej.- System wskaże m.in. miejsca, w których dochodzi do częstych rabunków w mieście, punkty na drogach, gdzie dochodzi do największej

Rewitalizacja: Bytom, Łódź i Wałbrzych przygotowują się do działania

Przedstawiciele samorządów Bytomia, Łodzi i Wałbrzycha spotkają się w przyszłym tygodniu w pierwszym z tych miast, aby rozmawiać o swoich przygotowaniach do wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych m.in. w ramach tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji.Te trzy miasta - szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym - poinformowała we wtorek (21 lipca) kancelaria prezydencka. Nowela ma m.in. ułatwiać współpracę jednostek samorządu terytorialnego oraz zachęcać je do dobrowolnego łączenia się.

Rewitalizacja: ustawa ma rozwiązać problemy samorządów

Odnowę obszarów zdegradowanych społecznie czy infrastrukturalnie ma umożliwiać rządowy projekt ustawy o rewitalizacji, którego pierwsze czytanie odbyło się w środę (8 lipca) w Sejmie. W Polsce zdegradowanych jest ok. 20 proc. obszarów miast, zamieszkanych przez ok. 2,4 mln osób.W wieczornej debacie wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do

Polskie samorządy zadłużone na ponad 72 mld zł

W minionych trzech latach zadłużenie polskich samorządów wzrosło o prawie 4,3 mld zł, by w końcu ubiegłego roku przekroczyć łącznie 72,1 mld zł; jednak szybciej od długów rosną dochody samorządów. Zadłużone jednostki mogą ubiegać się o pożyczki naprawcze z budżetu państwa.Najbardziej znanym w ostatnich tygodniach przykładem problemów finansowych