samorządy

Lista artykułów

Śląskie: Katowice chcą wdrożyć system monitoringu nośników energii

Samorząd Katowic zamierza wdrożyć centralny system monitoringu nośników energii i wody, z możliwością sterowania systemami grzewczymi w należących do miasta budynkach użyteczności publicznej. Efektem mają być oszczędności w eksploatacji tych obiektów. Odpowiednie systemy monitoringu i sterowania mają pojawić się we wszystkich budynkach, gdzie w najbliższych latach planowane

Śląskie: samorządowcy nie chcą przedłużenia szerokiego toru

Prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, a także burmistrz Sławkowa, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, krytykują koncepcję przedłużenia linii szerokotorowej do Gorzyczek przy granicy z Czechami, gdzie miałoby powstać centrum logistyczne. List w tej sprawie samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego wysłali m.in. do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich

Koncesje na włosku

Jeżeli relacje górnictwa z samorządami mają się dobrze układać, to niezbędna jest naprawa kilku aktów prawnych, zwłaszcza tych odnoszących się bezpośrednio do podatków i opłat. Każdy większy konflikt może uniemożliwić funkcjonowanie nawet najlepiej prosperującej kopalni. Brakuje jednoznacznych uregulowań dotyczących opodatkowania nieruchomości znajdujących się w

Bytom: Gminny Program Rewitalizacji trafi pod obrady radnych

W Bytomiu zakończyły się konsultacje projektu Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Niedawno o opóźnieniu w pracach nad tym kluczowym dla unijnych projektów dokumentem mówił marszałek woj. śląskiego. Teraz miasto podaje, że radni zajmą się GPR w grudniu.

Gliwice: duże zainteresowanie pilotażowym Mieszkaniem plus

Po ogłoszeniu, że Gliwice są gotowe do udziału w rządowym programie Mieszkanie plus, do miejskich instytucji dzwonią liczni zainteresowani mieszkańcy - wskazuje tamtejszy samorząd. Dodaje przy tym, że nie ma jeszcze konkretów nt. realizacji programu.Miasto, które 12 października br. jako jedno z 17 w całej Polsce przystąpiło do pilotażu Mieszkania plus podkreśla, że

Poznań: samorządowcy debatowali o poprawie jakości powietrza

Włodarze polskich miast chcą mieć większy wpływ na to, jak stare samochody poruszają się po ulicach i czym mieszkańcy palą w swoich piecach. We wtorek (11 października) w Poznaniu samorządowcy wzięli udział w debacie na temat poprawy jakości powietrza w polskich miastach.Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczętych we wtorek w Poznaniu Międzynarodowych Targów Technologii i

Rybnik: szukają wykonawcy odcinka Drogi Regionalnej

Do 21 listopada samorząd Rybnika chce poznać chętnych do budowy głównego tamtejszego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz - Pszczyna. Szacowana na ok. 350 mln zł inwestycja ma do końca 2019 r. bezkolizyjnie połączyć miasto m.in. z autostradą A1.O rozpoczęciu procedury ogłaszania przetargu na budowę pierwszego z odcinków trasy poinformowała w poniedziałek

Śląskie: samorządy chcą prawa ws. przejmowania mienia pogórniczego

O przygotowanie specjalnej ustawy umożliwiającej przejmowanie od spółek węglowych nieruchomości po zlikwidowanych przedsiębiorstwach i ich majątku nieprodukcyjnego zaapelowały do rządu samorządy zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym.Według argumentacji GZM, dzięki nieodpłatnemu przejmowaniu takiego mienia, miasta górnicze otrzymałyby nowe