Drogi krajowe: nowelizacja pozwoli samorządom na inwestycje

1374570913 sciezka rowerowa rudaslaska pl

fot: rudaslaska.pl

Rowerzyści w Rudzie Śląskiej będą mieli do dyspozycji ponad 23 km tras

fot: rudaslaska.pl

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych umożliwiająca samorządom przekazywanie środków finansowych na realizację inwestycji przy drogach krajowych, jak drogi rowerowe czy chodniki, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Rozwiązanie zaproponowane w nowelizacji wychodzi naprzeciw postulatom samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i ich potrzeby komunikacyjne, chcą finansować inwestycje przy drogach.

Ustawa eliminuje dotychczas istniejące wątpliwości prawne w kwestii dopuszczalności takiej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami, w szczególności Skarbem Państwa.

Nowe przepisy dadzą też możliwość ministrowi właściwemu ds. transportu drogowego wydawania bądź rekomendowania wzorców i standardów dot. przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych (budowa, przebudowa, remont, utrzymanie lub ochrona tych dróg) w formie opracowań, które będą udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej.

W noweli przewidziano zmiany w ustawach o drogach publicznych, o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego i o finansach publicznych.

Zmiany w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego oraz ustawie o finansach publicznych są pochodną rozwiązania przyjętego w ustawie o drogach publicznych. Nowela wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.